مسیرساز
در گفت وگو با مسیرساز اعلام شد

عدم ثبت پس لرزه پس از زلزله ۵ و یك دهم ازگله، نظریه محققان درباره ادامه دار بودن زمین لرزه های مهم

عدم ثبت پس لرزه پس از زلزله ۵ و یك دهم ازگله، نظریه محققان درباره ادامه دار بودن زمین لرزه های مهم

مسیرساز: روز گذشته ۲۱ اردیبهشت ماه زلزله ای به بزرگای ۵.۱ ریشتر در ۷.۵ كیلومتری غرب ازگله كرمانشاه رخ داد كه به اعتقاد محققان این حوزه، گستره رومركزی زلزله ۵.۱ و پهنه وسیع تری از غرب كرمانشاه توسط گسل های طویل و شناخته شده ای پوشیده شده و تابحال پس لرزه ای از این زلزله به ثبت نرسیده است.


دكتر علی بیت اللهی، مدیر مركز زلزله مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به زمین لرزه روز گذشته در ۷.۵ كیلومتری غرب ازگله كرمانشاه به بزرگای ۵.۱ اضافه كرد: این زلزله در ساعت ۱۴ و ۵۸ دقیقه و ۵۹ در عمق كانونی ۸ كیلومتری زمین رخ داد و برمبنای استعلام از مراجع مسئول استان كرمانشاه، این زمین لرزه خسارت و تلفاتی به دنبال نداشته است.
وی با اشاره به اینكه این زلزله جزو زلزله های كم عمق به حساب می آید، تصریح كرد: زمین لرزه روز گذشته ازگله از رومركز زلزله ۷.۳ آبان ماه ۱۳۹۶ ازگله، ۸.۵ كیلومتر فاصله داشته و در شمال آن واقع شده است. برمبنای موقعیتی كه مركز لرزه نگاری مؤسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران گزارش كرده، نقطه رومركز زلزله در فاصله حدود ۱.۵ كیلومتری خط مرزی ایران عراق و در داخل خاك عراق رخ داده است.


بیت اللهی با اشاره به پس لرزه های زلزله ۵.۱ در طول شب گذشته، اشاره كرد: با گذشت زمان از وقوع زلزله اصلی، پس لرزه ای از این زلزله در منطقه ثبت نشده است كه به نظر می آید این زلزله بقایای انتهایی تنش در محدوده غرب استان كرمانشاه به دنبال وقوع زمین لرزه بزرگ ۷.۳ آبان ماه ۱۳۹۶ بود كه با فرصت زمانی بیشتری در تجمع، رها شده است و با رخداد تك زلزله ۵.۱، انرژی برای رخداد پس لرزه های بیشتر باقی نمی ماند. البته امكان وقوع پس لرزه های كوچك در اطراف نقطه رومركز وجود دارد كه امر طبیعی است.
گسل مسبب زلزله روز گذشته ازگله
رئیس بخش زلزله مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی اظهار نمود: گستره رومركزی زلزله ۵.۱ و پهنه وسیع تری از غرب كرمانشاه كه در ایالت لرزه زمین ساختی "زاگرس" قرار دارد، توسط گسل های طویل و شناخته شده ای پوشیده شده است كه از طرف ازگله به شرق می توان از گسل "پیشانی كوهستان" و قطعات آن، گسل "زاگرس مرتفع" و گسل "جوان زاگرس" نام برد. بدین جهت این منطقه، منطقه ای تكتونیزه و لرزه خیز است كه از نظر آهنگ رخداد زمین لرزه ها، مقادیر بالایی را به خود اختصاص می دهد.


بگفته وی، برمبنای تصویر بالا، رومركز زلزله ۵.۱ ازگله، در شمال رومركز زلزله ۷.۳ ازگله قرار دارد كه هر دوی این زمین لرزه ها در امتداد قطعات سامانه گسلی پیشانی كوهستان (MFF) قرار دارند. بدین سبب می توان اظهار داشت كه جنبایی قطعه ای از گسل زمین لرزه ای پیشانی كوهستان، احتمالاً مسبب زلزله ۵.۱ مورخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ است.
بررسی لرزه خیزی یك ماه اخیر محدوده ازگله
بیت اللهی اظهار داشت: نكته ای كه در بررسی لرزه خیزی اخیر محدوده رومركز زلزله ۵.۱ اهمیت دارد، عدم رخداد و یا تعداد كم رخداد خرد لرزه های گوناگون در اطراف نقطه كانونی است. در شكل بالا می توان مشاهده كرد كه در یك ماه اخیر حوالی غرب ازگله از نظر رخداد زلزله ها، نرخ بالایی نداشته و در سكون نسبی به سر می برده است؛ ولی در محدوده های جنوب "سومار"، غرب "سرپل ذهاب" و جنوب "تازه آباد"، خوشه های لرزه ای محدودی شكل گرفته است، اما زون غربی ازگله از نظر لرزه ای تنك نشان داده می شود.
وی با اشاره به اینكه چنین ریتمی (سكون لرزه ای) احتمالاً فرصتی برای تجمع تنش و وقوع زلزله ۵.۱ بوده است، تصریح كرد: رومركز زلزله در منطقه ای كوهستانی با تراكم جمعیتی پایین و در داخل خاك عراق قرار دارد.موقعیت ازگله و تعداد آبادی های واقع در شعاع ۲۵ كیلومتری و در شعاع ۱۰ كیلومتری اطراف رومركز

دبیر كارگروه ملی مخاطرات تصریح كرد: آبادی های "كوزه زرد"، "باویسی ماشیان"، "دوله خشك عزیز"، "داری زنگنه سفلی"، "دربنددهل" و "دره ژاله سفلی" از نزدیكترین آبادی های اطراف رومركز در داخل خاك ایران به شمار می روند. این ۶ آبادی بر پایه آمار مركز آمار حدود ۴۵۰ نفر جمعیت را در بر می گیرند. كیفیت واحدهای مسكونی آنها بنایی و بر طبق آمار ۱۳۹۵، تعداد ۹ واحد دارای اسكلت و ۱۱۶ واحد بنایی هستند. در شعاع ۲۵ كیلومتری اطراف زمین لرزه ۵.۱ ازگله نیز، ۶۶ آبادی طبق آمار مستقر هستند كه جمعیتی در حدود ۶۵۶۰ نفر را در خود جای داده اند.
بیت اللهی افزود: با عنایت به عدم رخداد پس لرزه ها در ساعات بعدی رخداد، به نظر می آید كه تنش ذخیره شده قابل ملاحظه ای در غرب ازگله باقی نمانده باشد. هرچند كه در بیان چنین استنتاجی به علت فقدان اطلاعات دقیق تر باید جانب احتیاط را باز در نظر داشت، اما به نظر می آید كه احتمال وقوع زمین لرزه های دیگر به مراتب كم باشد.
منبع:

1398/02/22
14:10:05
5.0 / 5
4598
تگهای خبر: زمین لرزه , ساخت , كیفیت , مرز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی