مسیرساز

نظام صلاحیت مهارت نیروی كار تدوین می شود

نظام صلاحیت مهارت نیروی كار تدوین می شود

مسیرساز: رئیس سازمان فنی و حرفه ای اظهار داشت: تلاش می نماییم تا امسال نظام صلاحیت گردنگیر آور برای نیروی كار را تدوین كرده تا بر طبق آن مهارت آموزی و صلاحیت فنی و حرفه ای برای افراد مختلف صادر شود.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، سلیمان پاك سرشت در جلسه شورای مهارت استان اردبیل اظهار نمود: مهارت آموزی و آموزش فنی و حرفه ای در حوزه كار و اشتغال از اهمیت بالایی برخوردار می باشد بطوریكه مهمترین ركن اقتصاد كشور و رونق تولید نیروی انسانی كارآمد و مهارت دیده است.
وی با بیان این كه در حوزه آموزش و مهارت آموزی نیاز به معماری مجدد و همگرایی بر اساس واقعیت ها داریم، اشاره كرد: گاه در جامعه محور سوال از نظام مهارتی و فنی و حرفه ای این است كه خروجی كار آموزش فنی و حرفه ای در حوزه اشتغال مبرهن و هویدا نیست، در حالیكه باید این همه برنامه ریزی در امتداد آموزش ها و مهارت ها خروجی مشخصی داشته باشد.
رئیس سازمان فنی و حرفه ای لزوم پرهیز از فعالیت های مقطعی و جزیره ای را تصریح كرد و بیان كرد: باید در هر استان به تناسب واحدهای تولیدی و صنعتی و حوزه های خدماتی و همین طور شرایط عرضه و تقاضا آموزش های مهارتی مورد توجه قرار گیرد كه در این زمینه حكمرانی محلی و تدوین برنامه ها برمبنای نیاز استان ها بیشتر از گذشته احساس می شود.
پاك سرشت از طریق اندازی شورای مهارت در استان ها آگاهی داد و اظهار داشت: در این شورا باید سیاست گذاری آموزشی و مهارتی به صورت دقیق و بر اساس نیاز هر استان تهیه و تدارك دیده شود بطوریكه ما نخستین جلسه شورای عالی مهارت كشور را با حضور معاون اول رئیس جمهور در هفته های آینده برگزار خواهیم كرد.

وی نظم بخشی در نظام مهارتی را مهم ارزیابی كرد و اضافه كرد: باید در همه استان ها نظام مهارتی از نظم، انضباط و برنامه مشخص پیروی كند تا چند اتفاق مهم رخ دهد كه نخستین آن برنامه ریزی واقع بینانه بر اساس نیروی انسانی و ورود آنها به بازار كار است.

رئیس سازمان فنی و حرفه ای اشاره كرد: تا زمانی كه داده ها مشخص نباشد ما نمی توانیم جهت گیری درست و برنامه ریزی واقع بینانه را انجام دهیم كه در همین راستا باید با محوریت دانشگاه ها سند جامع مهارت و آموزش در استان ها تدوین شده تا مأموریت همه دستگاه ها مشخص شود.

پاك سرشت افزود: سازمان فنی و حرفه ای تحلیل های درست و واقع بینانه را برمبنای طرح تكاپو از اولویت های اشتغال و نیازسنجی های مهارتی آغاز نموده و امیدواریم بزودی تصویری درست و واقعی از نیاز كوتاه مدت و بلندمدت مهارتی نمایش شود.

وی از نمایش گزارش سالانه استان ها در حوزه مهارت آموزی و فعال شدن مركز سنجش و تأیید صلاحیت نیروی كار آگاهی داد و بیان كرد: بزودی نظام صلاحیت گردنگیر آور مهارتی نیروی كار در كشور تدوین شده و به استان ها برای اجرا ابلاغ می شود.

معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار نمود: ما در كنار تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص باید آموزش هایمان را بیشتر به سمت حضور نیروی كار در عرصه صنایع و واحدهای خدماتی سوق دهیم تا به برگزاری كلاس های نظریه اكتفا نكرده و امر ممارست و تمرین و كارهای كاربردی و عملیاتی مدنظر قرار گیرد.

پاك سرشت اظهار داشت: سازمان فنی و حرفه ای متولی نمایش دوره های آموزشی و مهارتی است كه ما امیدواریم در همه استان ها برمبنای اولویت ها و مزیت ها این آموزش ها و مهارت ها نمایش شود تا بتوانیم متناسب با شرایط اقتصادی و صنعتی و توسعه ای استان ها تربیت نیروی انسانی مجرب و مهارتی را در كنار انتقال دانش و تكنولوژی شاهد باشیم.

او در آخر اشاره كرد: ما برای سرمایه گذاری در حوزه آموزش ها و مهارت آموزی تنها به تجهیزات و امكانات بسنده نمی نماییم بلكه به تولید محتوا، تربیت مربیان، بهره گیری از امكانات و فناوری های نوین و تدارك فضای آموزشی مناسب اهتمامی جدی داریم.

منبع:

1398/02/07
16:04:14
5.0 / 5
4590
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی