مسیرساز
محجوب:

بازنشستگی الزامی زنان ممنوع می باشد

بازنشستگی الزامی زنان ممنوع می باشد

مسیرساز: دبیركل خانه كارگر اظهار داشت: هیچ دستگاه یا شركتی حق مجبور كردن زنان به بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه كار را ندارد، مگر آن كه بیمه شده خودش بخواهد.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، علیرضا محجوب در نشست تبیین برنامه های هفته كارگر، اظهار نمود: هفته كارگر یادآور روزها و سال هایی است كه كارگران با سختی كار خصوصاً ساعات طولانی كار مواجه بودند و هنوز هم صنوفی هستند كه با چنین مشكلاتی مواجه باشند.
وی سوژه معیشت را اصلی ترین مطالبه كارگران در هفته كارگر نام برد و اضافه كرد: متأسفانه مشكلات معیشتی كارگران و كاهش قدرت خرید آنها همچنان به قوت خود باقی است و پس آنچه كه در هفته كارگر باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و از آن صحبت شود، پرداختن به معیشت خانوارهای كارگری است.
دبیركل خانه كارگر با اشاره به افزایش دستمزدها، اظهار داشت: پیش بینی ما از خط فقر رقم سه میلیون تومان و حتی بیشتر از آن بود و این توفیق حاصل شد كه شورای عالی كار در جهت افزایش حقوق كارگران گام بردارد، البته حق مسكن كارگران هنوز نهایی نشده و امیدواریم هرچه سریع تر در دولت به نتیجه برسد.
محجوب با انتقاد از عدم اجرای بخشنامه دستمزد سال ۹۸ در برخی از بخش های دولتی، اظهار داشت: در صورتیكه بخشنامه با سرعت اجرا نشود به رأی و قانون متوسل خواهیم شد.
وی از همه دستگاه ها و سازمان ها خواست تا پیشتاز افزایش مزد باشند و با آن مقابله نكنند، چونكه این افزایش جبران قسمتی از كاهش قدرت خرید است.
به گفته این نماینده مجلس، با وجود افزایش دریافتی، هنوز مشكلات معیشتی كارگران برطرف نشده و دستمزد اسمی نمی تواند ملاك اصلی رفع مشكلات معیشتی خانوارها باشد.
دبیر كل خانه كارگر در عین حال در پاسخ به سوالی درباب اجبار زنان به بازنشستگی ۲۰ سال در بعضی كارگاه ها، اظهار داشت: هیچ شركت و بنگاهی حق ندارد زنان را مجبور كند با ۲۰ سال سابقه بازنشسته شوند مگر آنكه بیمه شده خودش بخواهد و گردنگیر قانونی در این خصوص آن است كه كارفرما زمانی كه فرد از سن قانونی بازنشستگی گذشته باشد، می تواند اقدام نماید.
محجوب درانتها بیشترین مراجعات مردمی را مراجعات حقوقی عنوان نمود و اظهار داشت: این امر نشان داده است كه مشكلات حقوقی رو به ازدیاد است و باید فرهنگ سازی جدید در این زمینه صورت گیرد، چونكه كار ثابت ما این شده كه بخش نامه های تأمین اجتماعی را باطل نماییم.
در ادامه این نشست معاون فرهنگی اجتماعی وزیر كار باز به تشریح برنامه های هفته كارگر پرداخت و اضافه كرد: برنامه های امسال یك روز زودتر از سنوات گذشته شروع شده و دلیل آن هم برگزاری برخی نشست های علمی است. تجدید میثاق با آرمان های بنیانگذار كبیر انقلاب اسلامی از طرف جامعه كار و تولید برنامه نخستین روز هفته كارگر است و در دومین روز، بازدید از برخی مناطق سیل زده و نظارت بر روند بازگشت به كار كارگران و بنگاه های لطمه دیده و بازسازی آنها در دستور كار خواهد بود و وزیر كار در جریان بازگشت به كار كارگران و پرداخت بیمه بیكاری آنها قرار خواهند گرفت.
وی افزود: در روز جمعه و سومین روز از هفته كارگر، دو برنامه پیش بینی شده كه یكی پیاده روی خانوادگی با همكاری خانه كارگر است و حدود ۳۰۰۰ نفر به بوستان ولایت دعوت شده اند. سخنرانی وزیر كار قبل از خطبه های نماز جمعه باز برنامه پیش بینی شده دیگر است.
معاون فرهنگی اجتماعی وزیر كار از برگزاری نشست وزیر كار با نخبگان مهارتی و استارت آپها بعنوان یكی دیگر از برنامه های هفته كارگر نام برد و اضافه كرد: به مناسبت این ایام، چند نشست علمی تدارك دیده ایم كه نشست علمی مقدمه ای بر بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری همچون آنها است كه با همكاری مؤسسه كار و تأمین اجتماعی برگزار می گردد.
صادقی فر همین طور بازدید از یكی از بنگاه های سخت و زیان آور، گنجاندن مباحث فرهنگ كار در كتب درسی و بازدید از مراكز درمانی كارگران، گردهمایی شوراهای اسلامی كار، تجلیل از زنان نمونه كارگر، برگزاری جشنواره امتنان از كارگران نمونه با حضور رئیس جمهوری، برگزاری سیزدهمین جشنواره نشان خدمت به قانون كار، برگزاری نهمین جشنواره فرهنگی هنری كارگر ایرانی، نشست علمی حوادث غیرمترقبه و امنیت شغلی كارگران، نشست علمی مشاغل نوین و نشست دوجانبه تشكل های كارگری و كارفرمایی و همایش ملی آینده كار را از اهم برنامه های پیش بینی شده در هفته كارگر امسال عنوان نمود.
به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، روز جهانی كارگر همه ساله از طرف طبقات كارگری در روز اول ماه مه برگزار می گردد و اتحادیه های كارگری در خیلی از كشورهای جهان این روز را با برگزاری جشن ها و راهپیمایی های خیابانی برگزار می كنند. در تقویم ایرانی ها باز پنجم تا یازدهم اردیبهشت ماه هر سال با عنوان هفته كارگر نام گذاری شده است كه امسال به علت برگزاری نشست های علمی یك روز زودتر شروع شده است.
بر اساس اعلام معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، چهارشنبه (چهارم اردیبهشت ماه) و نخستین روز هفته كارگر با عنوان" كارگران، كوشش برای رونق تولید، پنج شنبه (پنجم اردیبهشت ماه) با عنوان " كارگران، میثاق با آرمان های امام و رهبری، گام دوم انقلاب"، جمعه (ششم اردیبهشت ماه) با عنوان" كارگران، جوانان، معنویت، نشان و ورزش"، شنبه (هفتم اردیبهشت ماه) با عنوان " كارگران، فرهنگ كار، ایمنی و مهارت"، یكشنبه (هشتم اردیبهشت ماه) با عنوان" كارگران، كارفرمایان و مسئولیت اجتماعی"، دوشنبه (نهم اردیبهشت ماه) با عنوان" كارگران، زنان، شوراها و بسیج كارگری"، سه شنبه (۱۰ اردیبهشت ماه) با عنوان"كارگران، همت و ابتكار"، چهارشنبه (۱۱ اردیبهشت ماه) با عنوان" روز جهانی كارگر" نام گذاری شده است.1398/02/04
14:29:13
5.0 / 5
4690
تگهای خبر: بازسازی , تولید , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی