مسیرساز

با ماهی ۱۰ هزار تومان به سیل زدگان كمك نماییم

با ماهی ۱۰ هزار تومان به سیل زدگان كمك نماییم

به گزارش مسیرساز معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با تشریح تازه ترین اقدامات حمایتی از سیل زدگان، میزان خسارت وارده به تعاونی ها را ۱۰۰ میلیارد تومان عنوان نمود و از اختصاص وام ۵۰ میلیون تومانی خرید لوازم خانگی به سیل زدگان اطلاع داد.محمدجعفر كبیری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در حادثه سیل، وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی با وجود آنكه وظیفه ساختاری برای ورود به این جریان را نداشت ولی در لحظه بحران با جدیت ورود كرد و روحیه تعاون و همدلی خویش را نشان داد.

وی اضافه كرد: به صورت طبیعی بحران ها چند مرحله دارند كه پس از گذشتن از مرحله بحران و عبور از مشكلات، بحث احیای اشتغال از دست رفته و تأمین معیشت پایدار صدمه دیدگان مطرح است و وزارت كار از همان مرحله اول با تهیه و تأمین بسته های غذایی، دارویی و بهداشتی در این حادثه حضور داشت.

معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی از احصاء و شناسایی تعاونی های صدمه دیده و میزان خسارت وارده در جریان سیل های اخیر اطلاع داد و اظهار داشت: بر مبنای بررسی هایی كه از ۱۲ استان كشور به عمل آمده، بیشتر از ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت وارده به تعاونی ها وارد شده كه با منابع محدود داخلی كوشیده ایم و در حد بضاعت اقدام نماییم و صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون هم تا سقف یك میلیارد تومان ضمانت نامه برای تعاونی های صدمه دیده صادر می كند تا بتوانند وام و تسهیلات مورد نیاز دریافت كنند.

كبیری اضافه كرد: درخواست كردیم تسهیلات ارزان قیمت و تسهیلات بلاعوضی كه از سمت دولت اختصاص داده می شود با عاملیت بانك توسعه تعاون صورت گیرد تا وقتی آثار اولیه بحران و سیل با فوریت از بین رفت این بنگاه ها بتوانند خودشان را بازیابی كنند و اشتغال از دست رفته آنها باردیگر برگردد و در مرحله بعد به توسعه اشتغال این بنگاه ها در چارچوب كمك های ارزان قیمت دولتی خواهیم پرداخت.

وی درعین حال از اختصاص ۵۰ میلیون تومان تسهیلات به سیل زدگان اطلاع داد و اظهار داشت: در چارچوب طرح امید تا سقف ۵۰ میلیون تومان برای تأمین لوازم خانگی در اختیار سیل زدگان قرار می گیرد و هر فردی كه درخواست بدهد می تواند از این وام استفاده نماید. وام قرض الحسنه نیست ولی نرخ آن از نرخ بازار كمتر است و اگر در ایام آینده تسهیلات ارزان قیمت از جانب دولت اختصاص پیدا كند نرخ این وام را كاهش می دهیم.

معاون امور تعاونی های وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی به آن دسته از افرادی كه قصد كمك رسانی به صدمه دیدگان سیل های اخیر را دارند اما از تمكن مالی مناسب برخوردار نیستند مشاركت در طرح "وفاق" را پیشنهاد كرد.

كبیری اظهار داشت: در طرح "وفاق" این امكان را برای عزیزانی كه مایلند به سیل زدگان كمك كنند ولی نقدینگی لازم را در اختیار ندارند فراهم نموده ایم كه وام قرض الحسنه با اقساط بلندمدت دریافت نمایند. به این نحو كه وام دریافتی به حساب هلال احمر و بهزیستی واریز می شود و افراد اقساط آنرا می پردازند.

وی میزان وام قرض الحسنه را ۵ میلیون تومان و مدت بازپرداخت آنرا ۵۰ ماهه و ماهی ۱۰۰ هزار تومان عنوان نمود و اظهار داشت: اگر فردی قصد ۵۰۰ هزار تومان كمك به سیل زدگان را داشته باشد می تواند با پرداخت ماهی ۱۰ هزار تومان در اقساط ۵۰ ماهه در این كار خیر مشاركت و به هموطنان صدمه دیده كمك نماید.

معاون وزیر كار در انتها اظهار داشت: هنوز در مرحله اول بحران هستیم و شاید تا هفته ها مردم درگیر حل مشكلات زندگی باشند ولی آمادگی داریم در كنار صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون برای احیای اشتغال از دست رفته بنگاه ها اقدام نماییم و چنانچه در ایام آینده دولت تسهیلاتی را به شكل عمومی اعلام نماید، از راه بانك توسعه تعاون وارد عمل شویم.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، قبل از این وزارت تعاون از اختصاص ۲۰۰۰ فقره وام و تسهیلات قرض الحسنه به سیل زدگان و تعاونی های خسارت دیده با همكاری بانك توسعه تعاون، بانك رفاه كارگران و صندوق بازنشستگی كشوری اطلاع داده بود.
1398/01/19
14:50:44
5.0 / 5
4701
تگهای خبر: بازار , ساخت , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی