مسیرساز
آغاز مانور نوروز از ۲۵ اسفند

از قطار بلاعوض جلفا تا آمار كمپ های اقامتی و ناوگان مسافری

از قطار بلاعوض جلفا تا آمار كمپ های اقامتی و ناوگان مسافری

مسیرساز: طرح نوروزی از ۲۵ اسفندماه سال ۹۷ آغاز می شود و تا ۱۷ فروردین ماه سال ۹۸ ادامه خواهد داشت.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، در سی وهشتمین نشست ستاد هماهنگی خدمات سفر، كه قبل از ظهر امروز (سه شنبه ۲۰ اسفندماه) در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد، دستگاه های خدماتی، پتشیبان و ناظر درباره اقدامات انجام شده برای نوروز ۹۸ گزارش هایی نمایش كردند. علی اصغر مونسان باز با تاكید بر لزوم كنترل قیمت ها و جلوگیری از گرانی بیشتر در این تعطیلات، تزریق شادی و نشاط در جامعه را كه دستور رئیس جمهور بوده است، مهم ترین ركن فعالیت های نوروز ۹۸ برشمرد.

نادیده گرفتن جریمه های یك میلیونی
سرهنگ عین الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا با بیان این كه طرح ترافیك نوروزی از ۲۵ اسفندماه سال ۹۷ آغاز می شود، تمركز بیشتر نیروهای پلیس را در جاده های زیارتی و پرمسافر اعلام نمود و با اشاره به اظهارات اخیر رئیس پلیس رواور ناجا در ارتباط با معافیت از جریمه بالای یك میلیون تومان در نوروز، اظهار داشت: قرار شد در نوروز خودروهایی كه بالای یك میلیون تومان جریمه دارند، توقیف نشوند، البته این به معنای پرداخت نكردن این جریمه نیست.
او افزود: خط قرمز پلیس سرعت و سبقت غیرمجاز می باشد كه به هیچ وجه از آن گذشت نمی كند و خودروهای متخلف را تا اختتام تعطیلات توقیف خواهدنمود.
مهدی جمالی نژاد، رئیس كمیته هماهنگی امور شهرداری ها و دهیاری های وزارت كشور باز از آماده باش ناوگان حمل و نقل عمومی و خدمات شهری و بوستان ها برای اسكان مسافران آگاهی داد و اظهار داشت: با عنایت به گزارش های پلیس كه بیشترین تصادف های جاده ای در ۳۰ كیلومتری شهرها رخ می دهد امسال در این حدوده خدمات رسانی ویژه ای انجام می شود تا از بروز سوانح بیشتر جلوگیری شود. همین طور نزدیك مبادی شهری، كمپ های موقت و اضطراری به وجود آمده است.

۵۵۹ كمپ امدادی برای استراحت مسافران
مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات باز از آمادگی ۲۶۲۰ پایگاه امداد با به كارگیری ۸ هزار نیروی داوطلب آگاهی داد و افزود: ۳۴۷۸ دستگاه خودروی امداد و ۲۴ بالگرد برای امدادرسانی در نوروز تجهیز شده اند. همین طور ۵۵۹ پایگاه در ۱۰ محور مواصلاتی برای استراحت مسافران در مواقع اضطراری پیش بینی شده است.

۱۴۵۰۰ اتوبوس مسافران نوروز را جابه جا می كنند / به بنرهای فسفری توجه كنید
فرامرز مداح، معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای هم از آماده سازی ۱۴ هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس و ۲۱۵۰۰ مینی بوس و ۳۱۸ هزار راننده در تعطیلات نوروز آگاهی داد و اظهار داشت كه كنترل اتوبوس ها برای كاهش سوانح جاده ای در دستور كار است.
او افزود: در محل های پرحادثه كه به سبب محدودیت زمانی و اعتباری، نتوانستیم جاده را اصلاح نماییم بنرهای فسفری رنگ نصب شده كه به راننده وضعیت جاده را آگهی می دهد.
مداح همین طور در ادامه سامانه ۱۴۱ را برای پاسخگویی به مسافران اعلام نمود.

سفرهای خارجی همچنان كم تقاضا
علی عابدزاده، رئیس سازمان هواپیمایی باز ضمن اعلام وضعیت ناوگان هواپیمایی در نوروز اظهار داشت كه ۳۶۶۸ مجوز برای پروازهای خارجی شركت های ایرانی و بیشتر از ۲ هزار مجوز برای شركت های خارجی صادر گردیده است. سفرهای هوایی داخلی در نوروز افزایش نسبی داشته است اما در سفرهای خارجی رشد چندانی را شاهد نبوده ایم.
او اضافه كرد: نرخ بلیت پروازها در سایت های شركت های هواپیمایی و همین طور سازمان هواپیمایی درج شده و مردم برای اطلاع از قیمت ها می توانند قبل از خرید، این سایت ها و همین طور صندلی خودرا چك كنند تا گرفتار مشكل نشوند.
محمد خوشقدم، مدیركل نظارت و هماهنگی گشت های مشترك سازمان تعزیرات اعلام نمود كه كشیك تعزیرات از دی ماه شروع شده و در فاز دوم و همزمان با نوروز روی بخش های خدماتی متمركز می شود.
او هیچ گزارشی از تخلفات بخش گردشگری در مدتی كه كشیك تعزیرات شروع شده است، نمایش نكرد.
ابراهیم حسن پور از سازمان بنادر و دریانوردی باز گزارش داد كه ۷۳ فرورند شناور اختصاصی حمل مسافر آماده شده كه از بین آنها ۵۸ شناور موفق شده اند شرایط ایمنی را كسب كنند. همین طور ۷۶ فروند شناور به ظرفیت جابه جایی ۳۱۰۰ خودرو در نوزور فعال خواهند بود. ۶ هزار فروند شناور در شمال و جنوب هم خدمات تفریحی نمایش می كنند.
او شماره اپراتوری ۲۴ ساعته ۸۴۹۳۳۰۲۰ برای دریافت اطلاعات و شكایت و شماره ۱۵۵۰ را برای تجسس و نجات اعلام نمود.

كمپ زدن در قشم ممنوع
حمیدرضا مومنی، مدیرعامل منطقه آزاد قشم و عبدالرحیم كردی، مدیرعامل سازمان منظقه آزاد چابهار باز كه برای اولین بار در نشست ستاد هماهنگی خدمات سفر حضور داشتند و به این مساله اشاره كردند، گزارش هایی را درباره امكانات و خدمات آماده شده برای تعطیلات نوروز ۹۸ نمایش كردند.
مدیرعامل قشم اظهار داشت: با عنایت به آماده سازی مراكز اقامتی با ۸ هزار تخت و ۷۰ كاشانه میهمان با ۲۲۰۰ تفر ظرفیت روزانه و ۱۲ اكوكمپ، امسال به مسافران اجازه داده نمی گردد در خیابان ها و هر نقطه متفرقه ای كمپ بزنند.
كردی، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار باز از بازبینی نقشه راهنمای گردشگری این منطقه سپس سال ها آگاهی داد.
فلاح، نماینده سازمان هواشناسی باز با بیان سامانه پاسخگوی ۱۳۴، اظهار داشت كه اخطارها و هشدارها درباره مناطقی با پدیده های پرخطر بوسیله پیامك به مسافران اطلاع رسانی می شود.
او افزود: در نوروز ۹۸ گزارش های هواشناسی در هشت استان با گویش محلی نمایش می شود.

مراكز دیالیز تعطیل نمی شود
آقازاده، معاون فنی و عملیات سازمان اورژانس كشور باز از آماده سازی ۵۵۰۰ دستگاه آمبولانس و ۶۴ دستگاه اتوبوس آمبولانس و ۴۱ پایگاه اورژانس هوایی آگاهی داد و اضافه كرد: ۶۰۰ كمپ و ایستگاه سلامت از ۲۵ اسفندماه فعالیت خودرا آغاز می كنند و قرار شده اورژانس بیمارستان ها، كلینیك های دنداپزشكی و مراكز دیالیز با عنایت به نگرانی مردم، تطعیل نشوند و كیفیت خدمات خودرا در تعطیلات نوروز باز كاهش ندهند.

قطار تبریز جلفا عید بلاعوض است
علی ندایی، معاون مدیركل قطارهای مسافری بین المللی و گردشگری از تردد ۲۳۵ رام قطار در روز با ظرفیت جابه جایی ۲ میلیون و ۱۰ هزار نفر آگاهی داد و اظهار داشت: ویژه تعطیلات نوروز در مسیرهای تهران ارومیه، كرمانشاه مشهد، تهران رشت، مشهد رشت و تهران همدان، قطارها فعال شده اند. همین طور مقرر است در نوروز قطار تبریز جلفا بلاعوض به مسافران خدمات دهد. ظرفیت این قطار روزانه ۱۳۰۰ نفر است.
وی همینطور به قطار گردشگری لرستان كه با حمایت مونسان به راه افتاده است، اشاره كرده كه در همین حال رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخواست نمود تمهیدات لازم برای حركت این قطار در راه تهران لرستان، فراهم گردد. این قطار فعلاً بین اراك درود تردد دارد. ندایی در پاسخ اظهار داشت: با عنایت به این كه خظ جنوب، شاه راه باری است و از سویی مسیر كوهستانی بوده، فعلاً هشت رام قطار از ۲۹ اسفند در این راه حركت می كنند.
سامانه پاسخگوی قطار باز ۵۱۴۹ اعلام گردید.

بلیت هواپیما سوژه گرانی نشود
علی اصغر مونسان باز درانتها این گزارش ها بر لزوم كنترل قیمت ها در تعطیلات نوروز اصرار كرد و اظهار داشت: بنظر می رسد نسبت به سال قبل اقدامات بهتری درحال انجام است. اما لازم است روی امنیت مسافران اقدامات بیشتری صورت گیرد تا پس از نوروز آمارهای تصادف كمتر شود.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همین طور از دستگاه های هشداردهنده همچون سازمان هواشناسی درخواست كرد: هشدارها را به موقع بدهند تا به خاطر یك حادثه پیش بینی نشده زحمات كشیده شده خراب نشود.
وی با یادآوری این كه دولت تاكید زیادی روی تزریق نشاط و شادی و كنترل قیمت ها در تعطیلات نوروز داشته است، اظهار نمود: یكی از خاصیت های نوروز ۹۸ زمان طولانی آن است، به این علت خسته نشویم و از خدمات رسانی باز نمانیم.
وی همینطور خطاب به رئیس سازمان هواپیمایی، اظهار داشت: كنترل قیمت بلیت هواپیما را جدی بگیرید، چونكه همین حالا گزارش هایی از گرانی بلیت داریم. امدواریم محدود كردن چارترها به كنترل قیمت ها منجر شود و سوژه بلیت هواپیما، همه زحمات نوروز را هدر ندهد.
مونسان از معاون گردشگری باز خواست كه حداكثر نظارت را انجام دهد تا آژانس های مسافرتی خارج از سیاست ابلاغی عمل نكنن.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اشاره كرد: به هیچ وجه در نوروز حق افزایش قیمت نداریم.
او همینطور بر لزوم كنترل بیشتر بهداشت در مراكز اقامتی و خدماتی و اتخاذ تمهیداتی برای باز شدن گره كور نقاط ترافیكی و رسیدگی در لحظه به شكایت ها اصرار كرد.
معاون رئیس جمهور همین طور افزایش سفرهای داخلی تا ۲۰ درصد را احتمال داد و اضافه كرد: با عنایت به كاهش سفرهای خارجی تا ۳ میلیون نفر در ۱۱ ماه گذشته، پیش بینی می شود این جمعیت به سفرهای داخلی روی آورند بدین سبب باید آمادگی لازم و كافی را داشته باشیم.
مونسان با بیان آمار كلی سفر توریستهای خارجی به ایران، اظهار داشت: در ۱۱ ماه گذشته بیشتر از هفت میلیون نفر به ایران سفر كرده اند و پیش بینی می شود در نوروز شاهد سفر توریستهای خارجی به ایران باز باشیم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كه با مصوبه هیأت وزیران، مسؤلیت ستاد هماهنگی خدمات سفر را دارد، افزود كه درانتها تعطیلات مقرر است گزارشی درباره نظارت و كنترل قیمت ها به رئیس جمهور نمایش نماییم.1397/12/21
00:08:04
5.0 / 5
4366
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی