مسیرساز
از تیرماه اجرا خواهد شد؛

جزئیات طرح جدید زوج و فرد

جزئیات طرح جدید زوج و فرد

به گزارش مسیرساز طرح زوج و فرد هم بعد از ۱۳ سال اجرا، از سال آینده به صورت شكلی و ساختاری تغییرات بنیادی خواهد داشت.


به گزارش مسیرساز به نقل از مهر، تغییرات طرح ترافیك در دومین سال اجرا به تعیین تكلیف سهمیه آژانس ها و وانت بارها، امتیاز جدید به ساكنان محدوده، تغییر جزئی نرخ و بازگشت پنحشنبه ها به طرح محدود شده است. طرح زوج و فرد باز سپس ۱۳ سال اجرا، از سال آینده به صورت شكلی و ساختاری تغییرات بنیادی خواهد داشت درحالی كه محدوده آن تغییری نمی نماید. كلیات طرح ترافیك در سال ۹۸ به نسبت سال ۹۷ تغییرات چندانی نخواهد داشت، تنها اصلاحات صورت گرفته به شرح زیر خواهد بود.امتیاز جدید برای ساكنان محدوده طرح ترافیكساكنان محدوده طرح ترافیك با ثبت نام در سامانه «تهران من» علاوه بر یك خروج بلاعوض تا پیش از ساعت ۸: ۳۰ و یك ورود بلاعوض سپس ساعت ۱۷ به محدوده، به ازای هر واحد مسكونی یك خودرو از تخفیف ۵۰ درصدی بهره مند خواهد شد.

نرخ طرح ترافیك ۹۸ برای آژانس ها و وانت بارها

آژانس ها و وانت بارها در سال ۹۸ از تخفیف ۵۰ درصدی در سقف سهمیه بهره مند می شوند و این تخفیف در مورد هركدام با نمایش «سندسفر» و «باربرگ» تا ۷۰ درصد قابل افزایش خواهد بود.

نرخ های جدید طرح ترافیك

حداقل نرخ ورود به محدوده طرح ترافیك برمبنای مصوبه شورای شهر برای خودروهایی با معاینه فنی برتر و تردد در ساعات غیر پیك ترافیك در سال آینده ۱۴ هزار و ۴۹۰ تومان و حداكثر نرخ برای خودروهای بدون معاینه فنی برتر در ساعات پیك ۴۱هزار و ۴۰۰ تومان خواهد بود.

افزایش حداكثری نرخ طرح ترافیك ۱۵ درصد پیش بینی شده است كه برمبنای اعلام تورم بانك مركزی متغیر خواهد بود، براین اساس در صورتیكه نرخ تورم پایین تر از ۱۵ درصد باشد افزایش حداقلی نرخ طرح به اندازه نرخ تورم اعلامی خواهد بود و اگر میزان آن از ۱۵ درصد بیشتر باشد همین ۱۵ درصد لحاظ می شود.

سهمیه های مربوط به جانبازان، خبرنگاران و سایر موارد بدون تغییر اعمال خواهد شد.

محدوده زوج یا فرد تاریخی و حلقه دوم متولد شد

از تیرماه سال ۹۸ محدوده زوج یا فرد با عنوان «محدوده كنترل آلودگی هوا» یا حلقه دوم همراه با تغییرات اساسی در ساختار اعمال می شود.

براساس این طرح، تمامی خودروها بدون توجه به پلاك خود می توانند در هر فصل ۲۰ روز بلاعوض در محدوده زوج یا فرد تردد داشته باشند. ثبت تردد بیشتر از ۲۰ روز مشمول پرداخت عوارض می شود و عملاً دیگر محدوده زوج یا فرد وجود نخواهد داشت.

تمام خودروها باید برای حضور در حلقه دوم ترافیكی در سامانه «تهران من» ثبت نام كنند در غیر این صورت مشمول تردد غیر مجاز و جریمه خواهند شد.

یك بار ثبت نام برای تمام خودروها كافی است تا سامانه، ترددهای هر پلاك را در محدوده شمارش كند و در صورت عدم ثبت پلاك خودرو در سامانه و حضور در محدوده، پلاك مورد نظر مشمول جریمه می شود.

خودروهای پلاك شهرستان باز برای ورود به حلقه دوم ترافیك تهران با ثبت نام در سامانه «تهران من» می توانند در هر فصل ۱۵ روز به صورت بلاعوض در این محدوده تردد كنند.

امتیازات ساكنان محدوده حلقه دوم(زوج و فرد)

ساكنان این محدوده با ثبت نام در «تهران من» علاوه بر یك خروج بلاعوض تا پیش از ساعت ۸: ۳۰ و یك ورود بلاعوض سپس ساعت ۱۷، از تخفیف ۵۰ درصدی برای ورود به این محدوده برخوردار خواهند بود.

افرادی كه بتوانند با پرداخت عوارض و یا سهمیه خود در ایام پنجشنبه وارد محدوده حلقه دوم شوند، می توانند سپس ساعت ۱۳، به صورت بلاعوض وارد محدوده طرح ترافیك باز شوند.

امتیاز آژانس ها و وانت بارها در حلقه دوم

آژانس ها و وانت بارها بدون سقف سهمیه از ۵۰ درصد تخفیف برخوردار می باشند و در صورت داشتن «سند سفر» و یا «باربرگ» این تخفیف به ۷۰ درصد می رسد.

نرخ ورود به محدوده حلقه دوم

حداقل نرخ ورود به حلقه دوم ترافیك در سال آینده ۷ هزار و ۲۴۵ تومان برای خودروهایی با معاینه فنی برتر و تردد در ساعات غیر پیك ترافیك و حداكثر ۲۰ هزار و ۷۰۰ در ساعات پیك و بدون معاینه فنی برتر خواهد بود.

شورای حمل و نقل ترافیك ۳ ماه فرجه برای اجرای طرح حلقه دوم در نظر گرفته است تا مردم به خوبی با آن آشنا گردند.

1397/12/04
14:48:50
5.0 / 5
4296
تگهای خبر: ترافیك , تردد , حمل و نقل , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی