مسیرساز
در دوازدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری مطرح شد

ما دلقكان تورهای شاد یا مترجم های سیاح نیستیم

ما دلقكان تورهای شاد یا مترجم های سیاح نیستیم

به گزارش مسیرساز تعدادی از راهنمایان گردشگری همزمان با روز جهانی راهنما برای دوازدهمین سال گردهم آمدند و از سختی های این حرفه گفتند و مطالباتشان را مطرح نمودند و خواستند كه این شغل در ایران به رسمیت شناخته شود.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، علی سماك رجبی، دبیر این گردهمایی كه همزمان با روز جهانی راهنمایان گردشگری در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، به نقش راهنمایان در ایام بحرانی گردشگری اشاره نمود و اظهار داشت: امسال تصمیم گرفته شد به جای طوماری از مطالبات فقط یك درخواست را مطرح نماییم كه آن هویت بخشی به شغل راهنمای گردشگری می باشد، اگر این اتفاق افتد دیگر این طور معرفی نمی شویم؛ «تور شاد همراه با دلقك ترین تورلیدر.»
وی همینطور در جهت هویت بخشی به راهنمای گردشگری، از متولیان درخواست نمود اجازه ندهند تورلیدرها بدون كارت در سایت های گردشگری تردد كنند.
علی اصغر جعفری، مدیرعامل باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اظهار داشت: به اهمیت راهنما وقتی می توان پی برد كه اهمیت گردشگری را دریافته باشیم.
او افزود: گردشگری یك ظرفیت خدادادی است كه رشد و تعالی فرد را به دنبال دارد و جایگاه اجتماعی را تقویت خواهد نمود و به سلامت انسان و توسعه فرهنگی منجر خواهد شد. گردشگری را باید پاس داشت. گردشگری شبیه زنبور عسل است كه از هر گلی شهد متفاوتی را می گیرد، انسان هایی هم كه در این حوزه هستند از هر نقطه ره توشه ای را به دست می آورند.
مدیرعامل موزه دفاع مقدس با اعتقاد بر این كه نوع گفتمان راهنما، تراز مردم ایران را در دنیا بالا می برد، از تورلیدرها درخواست نمود مروج و مبین فرهنگ بلند ایران باشند.
جعفری همچنین، موزه دفاع مقدس را مدرن ترین موزه غرب آسیا معرفی نمود كه مقطع حساسی از تاریخ این كشور را روایت می كند و در ادامه اظهار داشت: ما ملت جنگ طلبی نبوده ایم، در عین حال مردمانی هستیم كه اگر تهدید و تجاوزی به مرزهای كشور شود با همه توان از سرزمین مان دفاع می نماییم.
علی صدرنیا، رئیس هیأت مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی در ابتدای سخنانش با اشاره به این كه مقامی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مراسم حضور ندارد، توضیح داد كه برای این همایش از نمایندگان مجلس و حتی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام دعوت شده بود كه به خاطر جلسات بودجه و غیره به این مراسم نرسیدند. ما بعنوان راهنما به وظایف و مشكلاتمان آگاهیم، به واسطه سختی های این شغل توقعاتی داریم كه بی جا نیست، هدف این گردهمایی هم این بود كه مسؤولان حضور داشته باشند تا منشأ خیر و تصمیماتی شوند كه به نفع خانواده گردشگری باشد.
او افزود: راهنما بعنوان بخشی از خانواده گردشگری تاكنون آنطور كه باید و شاید شناخته نشده و آگاهی نسبت به آن كم است، حتی مسؤولان در بهترین حالت ما را مترجم معرفی می كنند، بعد هم می گویند خوش به حالتان كه اینقدر می گردید.
صدرنیا به مزاح افزود: همكاران ما وقتی خواستگاری می روند و می گویند شغل شان راهنما است، جواب را می شوند كه بروید یك شغل دیگر پیدا كنید و بعد بیایید. راهنمای گردشگری حتی جایگاه قانونی ندارد.
رئیس هیأت مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی با اشاره به اینكه اگر مقرر است در چشم انداز بیست ساله به ۲۰ میلیون توریست دست یابیم باید اجازه ندهیم زیرساخت ها بدون تغییر بماند، اضافه كرد: جذب توریست به ایران كار بسیار دشواری است، توریست خارجی به واسطه تبلیغ كلامی به ایران می آید، چون هنوز راه های دیگر را نرفته ایم و در شبكه های خارجی تبلیغی نداریم، برای همین یك لشكر دیو و پری لازم است تا گردشگر متقاعد شود به ایران بیاید، پس از آن راهنما باید درست كار كند تا این جریان قطع نشود، این اتفاق زمانی رخ می دهد كه از هر لحاظ تأمین باشد.
ابراهیم پورفرج، رئیس جامعه تورگردانان ایران با این مزاح سخنانش را آغاز كرد: تازه امروز متوجه شدم چرا راهنماها ازدواج نمی كنند، مشكل از شغل شان است.
او بعد درباره نقش راهنما در حفظ بازارهای گردشگری سخن گفت و به معاون گردشگری پیشنهاد كرد در جلسه ای مشترك درباره هویت بخشی به شغل راهنمای گردشگری طرحی را آماده كنند تا لایحه آن از راه دولت به مجلس عرضه شود.
پورفرج اظهار داشت: در این دوازده سال اگر هر سال یك مشكل حل می شد مسلماً روز جهانی راهنما، به جای این حرف ها جشن گرفته می شد.
عیسی امیدوار كه بعنوان اولین جهانگرد ایرانی معرفی می شود، هم در این جمع داستان های سفرش را بازگو كرد. او تصریح كرد كه نه تحصیلاتی در زمینه گردشگری و راهنمای تور داشته و نه در این زمینه كار كرده و نه مسؤول بوده است. بلكه فقط یكی از برادران امیدوار است كه در سال ۱۳۳۳ خورشیدی دیدن جهان را با انگیزه مطالعه اقوام بدوی شروع كرد.
وی خاطرنشان كرد كه سه سال پیش از این سفر، مطالعه و تجهیزاتشان را آماده می كردند تا این سفر با موتورسیكلت از شرق آسیا آغاز شد و تا ژاپن و جنوب آلاسكا و مدار قطبی و زندگی با اسكیموها ادامه پیدا كرد و بعد هم به آمازون و آمریكای جنوبی و زندگی با شكارچیان كله انسان ختم شد كه حاصل تمام این سال ها در كتابی گردآمده و در موزه برادران امیدوار در مجموعه سعدآباد به نمایش گذاشته شده است.
در ادامه این همایش پنل تخصصی با حضور رؤسای جامعه هتلداران، تورگردانان و راهنمایان، رئیس حراست ویژه پلیس مهاجرت و گذرنامه برای پاسخ گویی به مشكلات و ابهام های گردشگری ورودی و راهنمایان تور برگزار گردید.
در انتها این همایش در حضور راهنمایان پیشكسوت و مدرس و تعدادی از مسؤولان حاضر، از راهنمایان شایسته و جوان تقدیر گردید.
راهنمایان گردشگری قبل از این مراسم از باغ موزه دفاع مقدس بازدید و تاج گلی را به گلزار شهدای آن تقدیم كردند.
اجرای این مراسم را هم سیاوش مفیدی، بازیگر تلویزیون به عهده داشت كه به واسطه بازی در مجموعه های طنز، این گردهمایی را از طنازی های خود بی بهره نگذاشت. تعدادی از خبرنگاران رسانه های اروپایی و آمریكایی مقیم ایران برای پوشش این همایش هم حضور داشتند.1397/12/03
13:02:46
5.0 / 5
4354
تگهای خبر: بازار , تردد , زیرساخت , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی