مسیرساز

خوش فكرها زود متولد می شوند!

خوش فكرها زود متولد می شوند!

مسیرساز: سالانه خیلی از كارآفرینان نوظهور مبادرت به راه اندازی كسب و كار جدید می كنند اما تنها تعداد اندكی از آنها موفق به ایجاد یك شركت پایدار و البته درآمدزا می شوند. از نگاه خیلی از كارشناسان، گسترش كسب وكارهای خلاقانه و نوپا بهترین راه دستیابی به رشد شتابان اقتصادی می باشد و باید از ظرفیت فارغ التحصیلان بیكار و جویندگان كار در این بخش استفاده گردد.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، خیلی از كارآفرینان در مواجهه با موانع و مشكلات راه اندازی یك كسب و كار جدید، دست از كار و تلاش می كشند؛ تنها كارآفرینانی كه از خاصیت های شخصیتی قوی تری برخوردار می باشند، با درك شرایط و مشكلات و محدودیتهای موجود، همچنان علاقمند به راه اندازی كسب و كار باقی می مانند.

استارت آپ (Startup) واژه ای است كه در سال های اخیر بارها در اخبار دنیای فناوری شاهد استفاده از آن در توصیف كمپانی های نوپا و نوظهوری هستیم كه راهكارهای جدیدی را برای حل مشكلات و مسائل موجود در دنیای فناوری مطرح می كنند.استارت آپ، به كسب وكار جدیدی گفته میگردد كه پایدار و ارزش آفرین است.درحقیقت یك تجارت نوپا در چارچوب یك كمپانی، شركت یا سازمان موقت است كه در بستر تكنولوژی های نوین و فناوری اطلاعات شكل می گیرد.

در حال حاضر با عنایت به گسترش روز افزون شبكه های مجازی، فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی و آمار بالای فارغ التحصیلان بیكار دانشگاهی، توسعه كسب و كارهای اینترنتی و استارت آپی بعنوان یك ایده جدید امری لازم است.این كسب و كارها علاوه براشتغالزایی بالا می تواند افزایش ضریب رشد اقتصاد كشورها را سبب شود.

برخلاف آن چه كه مردم تصور می كنند، استارت آپها و كسب و كارهای نوپا، تنها محدود به دنیای تكنولوژی و اینترنت نیستند بلكه می توانند خیلی از مرزها را درنوردیده و به حوزه ها و بخشهای مختلف اقتصاد همچون خدمات، كشاورزی، تعاون، تولید محصولات و فعالیتهای دانش بنیان ورود كنند.

از نگاه یك مشاور كسب وكار استارت آپی، در اقتصادهایی همچون ایران وجود استارت آپها می تواند سبب شود جوانان كمتر به استخدام های دولتی فكر كنند و بیش تر روی پای خود بایستند چونكه این كسب وكارها بدون تحمیل كمترین هزینه، درآمدزایی و ارزش آفرینی دارند.مسلم خانی ـ مدیركل ترویج، آموزش و تحقیقات وزارت تعاون در گفت وگو با ایسنا، می گوید: هدایت كسب و كارهای نوظهور به سمت تعاونی ها سبب تحول و نوآوری در بخش تعاون میگردد و اگر كاركردهای بخش تعاون در اقتصاد ملی بازتعریف شوند، خیلی از نگاهها به این بخش مثبت خواهد شد.

به گفته وی راه اندازی كلینیك های كسب وكار تعاونی با هدف بهبود فضای فعالیت در این بخش در دستور كار قرار گرفته است.

خانی تاكید دارد كه پیوند میان تعاونی ها، استارت آپها و كسب و كارهای خلاقانه، به ایجاد فرآیندهای كارآفرینانه در كشور منجر میگردد و در صورتیكه بتوانیم كسب و كارهای نوظهور را به سمت مدل تعاونی هدایت نماییم، در حقیقت به شكوفایی اقتصاد و رشد و نوآوری در حوزه تعاون كمك كرده ایم.

استارت آپها، معمولا در بستر ایده های نوآورانه و خلاقانه متولد می شوند و فرد یا افرادی خوشفكر، با ایده های نو در جستجوی روشهایی برای كسب درآمد از آن ایده و تولید انبوه محصولات یا خدمات مبتنی بر آن ایده هستند.او درعین حال احداث مراكز رشد و پارك های فناوری را همچون زمینه های پشتیبانی از استارت آپها عنوان كرده و می گوید: در این مراكز دانشجویان یا فارغ التحصیلانی كه در حوزه فناوری اطلاعات تخصص دارند، می توانند ایده های خودرا ابتدا در مراكز رشد تخصصی IT و ICT ارزیابی كنند تا كاستی های كارشان مشخص شود و سپس آن كه به الگوی نهایی قابل نمایش به مشتری رسیدند، می توانند به پارك های فناوری منتقل شوند و كسب و كارهای دانش بنیان مبتنی بر وب را كه ارزش افزوده برای كشور داشته باشد، احداث كنند.

پیش تر عیسی منصوری ـ معاون اشتغال وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی ـ از الگوسازی در حوزه كسب و كارهای نوآورانه آگاهی داده و اظهار داشته بود: در حوزه استارت آپ ها و كسب وكارهای نوپا باید قوانین حمایتی داشته باشیم.

به اعتقاد وی نظام اجرایی كشور برای مدیریت و كمك كردن به این نوع ارتباطات آمادگی لازم را ندارد با این وجود وزارت كار تلاش نموده در فضای جدیدی كه در حوزه كسب وكارهای نوآورانه در بخش خصوصی شكل گرفته نقش تسهیل گری را در سطح دستگاه های دولتی و نظام اجرایی كشور احداث كند.

در حال حاضر تاسیس استارت آپ نیازی به برقراری قوانین ندارد.استارت آپها، معمولا در بستر ایده های نوآورانه و خلاقانه متولد می شوند و فرد یا افرادی خوشفكر، با ایده های نو در جستجوی روشهایی برای كسب درآمد از آن ایده و تولید انبوه محصولات یا خدمات مبتنی بر آن ایده هستند.

به نظر می رسد كه استارت آپها در كشور ما آینده درخشانی داشته باشند چون پایه فعالیت آنها در نمایش خدمات است و در كشور ما خدمات با اقبال عمومی مواجه می باشد.امروز استارت آپهای شناخته شده بسیاری تلاش نموده اند در بخشهای مختلف خدمات ورود كرده و نیاز شهروندان را پاسخ دهند.بررسی فعالیت استارت آپ ها در سال های اخیر نشان داده است كه پس از چند سال دیگر بعنوان یك استارت آپ شناخته نمی شوند با این حال رمز موفقیت و ماندگاری یك استارت آپ در توانایی او برای رشد بیش تر است.
1397/10/14
15:40:38
5.0 / 5
4308
تگهای خبر: احداث , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی