مسیرساز

زندگی 200 هزار كرجی در ساختمان هایی با رأی تخریب

زندگی 200 هزار كرجی در ساختمان هایی با رأی تخریب

به گزارش مسیرساز عضو شورای شهر كرج اظهار داشت: با اصلاح طرح تفصیلی، سال آینده تخلفات ساختمانی در كرج تا 50 درصد كاسته می شود.


به گزارش خبرنگار ایسنا، فرج الله ایلیات در چهارمین نشست وحدت رویه كمیسیون های ماده 100 اظهار نمود: هم اكنون حدود 200 هزار نفر از ساكنان كرج در واحدهایی زندگی می كنند كه رای تخریب و اعاده دارند.
وی افزود: باید هر چه زودتر تكلیف این واحدها مشخص شود چون طولانی شدن فرایند رسیدگی به وضعیت این واحدها به ضرر شهر و شهروندان تمام می گردد.
وی با تاكید بر اینكه باید با تخلفات ساختمانی برخورد جدی تری صورت بگیرد، اضافه كرد: باید هزینه تخلف برای سازندگان واحدهای تجاری و مسكونی افزایش یابد و به جایی برسیم كه غیرقانونی عمل كردن برای این افراد صرفه اقتصادی نداشته باشد.
این مسئول توضیح داد: برای دستیابی به این هدف در مرحله اول باید شرایط مناسبی تولید نماییم تا متقاضیان بدون دردسر پروانه ساخت دریافت نمایند و به این اطمینان برسند كه كارشان از طریق قانونی سریعتر و بهتر پیش می رود.
ایلیات با اشاره به اینكه اصلاح طرح تفصیلی نقش به سزایی در كاهش تخلفات ساختمانی خواهد داشت، اظهار داشت: سال قبل شاهد اصلاح طرح تفصیلی بودیم كه با این كار پیش بینی می گردد میزان تخلفات ساختمانی سال آینده كرج در مقایسه با امسال تا 50 درصد كمتر شود.
عضو شورای شهر كرج اظهار داشت: باید سازندگان به این مرحله برسند كه شهرداری نه در مقابل بلكه كنار آنهاست و با تمام توان برای حل مشكلات آنها از مجرای قانونی تلاش می كند.
وی ادامه داد: اگر سازندگان در ساخت و سازها قانون را ملاك خود قرار ندهند، با اضافه كردن جرایم ماده 100 نتیجه دلخواه كه همان كاهش ساخت و سازهای غیر مجاز است حاصل نمی گردد و صرفا شاهد افزایش حبابی قیمت واحدهای مسكونی در شهر خواهیم بود.
اكبر سلیم نژاد، دیگر عضو شورای شهر كرج هم در این خصوص اظهار نمود: هم اكنون بین 12 تا 16 هزار پرونده بلاتكلیف مربوط به تخلفات ماده 100 وجود دارد كه هر چه سریعتر باید تعیین تكلیف شوند.
وی افزود: این پرونده ها به مواردی چون عدم دریافت پروانه ساخت و ساز، آغاز به ساخت بدون دریافت پروانه ساخت، عدم تأمین پاركینگ، تجازو به حریم عمومی، اضافه بنا، كسری بنا و تخلفات ساختمانی دیگر مربوط می گردد. با مشخص شدن وضعیت این پرونده ها مردم از بلاتكلیفی در می آیند و از دغدغه دریافت سند و آخر كار و... رهایی یافته و به اینكه مسئولین به دنبال حل مشكلات آنها هستند دلگرم می شوند.
معاون معماری و شهرسازی شهرداری كرج هم اظهار داشت: برخی فكر می كنند تخلفات ساختمان سازی برای شهرداری درآمدزاست ولی واقعیت این است این تخلفات چندین برابر سودی كه دارند به شهرداری و شهر هزینه تحمیل می كنند و تنها كسانی كه از این تخلفات منتفع می شوند سازندگان هستند.
به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، احدالله احمدی پرگو در چهارمین نشست وحدت رویه كمیسیون ‎ های ماده 100 اظهار نمود: طی دو سال قبل شاهد كاهش قابل توجه تخلفات ساختمانی در كرج بوده ایم.
وی افزود: با صدمه شناسی صورت گرفته و احصاء نتایج ناشی از ساخت و ساز، راه كارهایی برای كاهش این معضل در نظر گرفته شده است.
وی توضیح داد: برخی فكر می كنند تخلفات ساختمان سازی برای شهرداری درآمدزاست ولی واقعیت این است این تخلفان چندین برابر سودی كه دارند به شهرداری و شهر هزینه تحمیل می كنند و تنها كسانی كه از این تخلفات منتفع می شوند سازندگان هستند.
پرگو بیان كرد: در بهترین حالت شهرداری برای هر متر تخلف ساختمانی در بهترین جای شهر 6 میلیون تومان جریمه دریافت می كند این در شرایطی است كه سازنده هر متر از همان واحد را تا 16 میلیون تومان می فروشد. بر این اساس می توان گفت در شرایط فعلی تخلف ساختمانی به سود سازنده تمام می گردد.
این مسئول با اشاره به صدمه های تخلفات ساختمانی برای شهر عنوان كرد: صدمه به زیبایی بصری شهر، افزایش ترافیك، تمركز جمعیتی در مناطق خاصی از شهر و تحمیل هزینه مضاعف به شهرداری برای خدمات رسانی به شهروندان تنها بخشی از نتایج منفی تخلفات ساختمانی در شهر است.
پرگو به تهیه نرم افزار شهرسازی اشاره نمود و اضافه كرد: با استفاده از این نرم افزاز بخش مهمی از مسائل كمیسیون ماده 100 در صدور آراء حل می گردد.
وی به به مهمترین تخلفات ساختمان سازی در كرج اشاره نمود و اظهار داشت: 65 درصد آرای كمیسیون ماده 100 به تخلف اضافه بنا، 15 درصد كسری پاركینگ و 20 درصد به تبدیل ها اختصاص دارد.
معاون معماری و شهرسازی شهرداری كرج توضیح داد: در حال تدوین دفترچه تخلفات ساختمانی هستیم و تابحال 150 تخلف شناسایی و در آن قید شده است.
وی با اشاره به اینكه باید در بحث نظارت بر ساخت و سازها بخش خصوصی وارد عمل شود، توضیح داد: با این كار دقت و كیفیت نظارت افزایش یافته و راه برای سوء استفاده برخی بسته می گردد.1397/10/02
16:05:24
5.0 / 5
4396
تگهای خبر: تخریب , ترافیك , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی