مسیرساز

تصویب طرح اجبار شهرداری به تصویب انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی

تصویب طرح اجبار شهرداری به تصویب انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی

مسیرساز: بررسی طرح اجبار شهرداری تهران به انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی مبحث دستور جلسه نود و چهارم شورای شهر تهران بود كه با رای تمامی ۲۰ نفر اعضای حاضر در جلسه كلیات آن به تصویب رسید.به گزارش مسیرساز به نقل از مهر، بهاره آروین رئیس كمیته شفافیت شورای شهر تهران در تشریح این دستور جلسه به جمع بندی سه كمیسیون برنامه بودجه، شهرسازی و معماری و حقوقی شورای شهر تهران اشاره نمود و اضافه كرد: زمانی كه اطلاعات در دسترس عموم قرار می گیرد ظرفیت برای نظارت همگانی مهیا می گردد. در چنین شرایطی است كه تخلف و سوءاستفاده از دسترسی به اطلاعات كه در گذشته تنها برای یك عده خاص آزاد بوده به حداقل می رسد.

وی تصریح كرد: این طرح كاملا به حفظ حریم شخصی افراد پایبند بوده و تنها اطلاعاتی كه به حق عمومی بازمی گردد را منتشر می كند.

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران خاطرنشان كرد: در هیچ كجای این انتشار نام مالك منتشر نمی گردد همینطور در این مورد تنها پلان بیرونی انتشار یافته و پلان داخلی منتشر نمی گردد.

آروین افزود: انتشار عمومی اطلاعات فاز نخست در این اقدام است و چرخه نظارت در فازهای بعدی تكمیل خواهد شد.

وی تاریخی كه برای انتشار اطلاعات شهرسازی در نظر گرفته شده است را ابتدای سال ۹۷ دانست و تصریح كرد: دلیل انتخاب این تاریخ هم به زمان تغییر مدیریت در شهرداری بر می گردد و بر اساس آن اگر كسی از این تاریخ تخلف داشته باشد، مشخص می گردد.

عضو هیات رئیسه شورا در مورد انتشار اطلاعات در قبل از این تاریخ هم تصریح كرد: انتشار اطلاعات شهرسازی قبل از این تاریخ به منظور شناسایی تخلفات مبحث دیگری می تواند باشد كه اجرای آن در قالب این طرح، هم مشكل بوده و هم زمان بر است.

رئیس كمیته شفافیت شورای شهر تهران به مبحث انتشار اطلاعات كل پلاك های ثبتی در قالب این طرح اشاره نمود و اظهار داشت: مبنای این طرح از شهرداری مشهد گرفته شده است و هدف آن مشخص كردن میزان پیشرفت پروژه ها به منظور جلوگیری از تولید رانت اطلاعاتی است.

آروین در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به مبحث مطرح شده در مورد امكان تولید مشكلات در میان شهروندان بر اثر انتشار این اطلاعات تصریح كرد: نهادی كه مسئول صدور مجوزهای شهرسازی است، شهرداری تهران است، از این رو انتشار این اطلاعات می تواند از تخلفات شهرداری جلوگیری كند و رویكرد آن پیشگیری از تخلفات است.

وی در مورد محل اعلام تخلفات عمومی هم اظهار داشت: برای این مورد لینك سامانه ۱۸۸۸ شهرداری كه مسئولیت بازرسی در شهرداری را دارد در این سامانه گنجانده شده است.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران هم در جریان بررسی طرح اجبار شهرداری تهران به انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی بر لزوم تكمیل این طرح تصریح كرد.

وی اظهار داشت: انتشار اطلاعات به تنهایی نمی تواند مشكلی را حل كند، بلكه باید آئین رسیدگی به تخلفاتی كه شهروندان شناسایی می كنند هم مشخص شود.

محسن هاشمی خاطرنشان كرد: بعنوان نمونه اگر شهروندی تخلفی را شناسایی كرد باید بداند كه این مورد را چگونه اعلام كند، از چه روشی پیگیری و تا چه زمانی می گردد این اعتراض صورت گیرد، چراكه امكان دارد مالك در ملكش هزینه كرده باشد و دیگر پیگیری موضوع، باعث تولید فتنه در بین مردم شود.

رئیس شورای شهر تهران تصریح كرد: این اطلاعات مربوط به مردم است و انتشار آن می تواند آنها را تحت تاثیر قرار دهد از این روی برای جلوگیری از فتنه و مشكلات این چنینی بین مردم باید محدودیت هایی تعریف شود، همچون مشخص نماید تا چه زمانی اعتراض امكان پذیر می باشد.

هاشمی رفسنجانی تصریح كرد: حساسیت بر روی انتشار این اطلاعات به علت این است كه مربوط به مردم است. اگر این اطلاعات مربوط به شهردار و شهرداری بود چنین حساسیتی را نداشت.

وی با اشاره به اینكه در گذشته هم اعتراضات عمومی نسبت به تخلفات شهرسازی در شهر تهران وجود داشت، اظهار داشت: بعنوان نمونه در محله جماران برای ساخت و ساز در باغی، مجوز تولید دو برج گرفته شده بود كه امروز سه برج در آنجا تولید شده است و علی رغم اعتراض همسایگان این مورد به جایی نرسید، از این رو باید سازوكارهای چرخه نظارت عمومی در انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی مشخص شود.

1397/07/24
20:41:50
5.0 / 5
4252
تگهای خبر: تولید , ساخت , شهردار , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی