مسیرساز

عرضه آموزش های مهارتی به افراد زیر ۱۲سال

عرضه آموزش های مهارتی به افراد زیر ۱۲سال

مسیرساز: معاون برنامه ریزی دفتر آموزشگاه های آزاد و مشاركت های مردمی سازمان آموزش فنی و حرفه ای از بازبینی و اصلاح دستورالعمل اجرایی آیین نامه آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای اطلاع داد و اظهار داشت: به منظور گسترش فرهنگ كار و مهارت آموزی، ضمن تفكیك فرایند كارآموزی مبتنی بر ماده ۱۱۲ قانون كار و فرایند مهارت آموزی ترویجی، امكان مهارت آموزی برای مخاطبان كمتر از ۱۲ سال فراهم گردید.دلارام فتحی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: دستورالعمل اجرایی آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای و تدوین فصلی نوین با عنوان «حقوق مؤسسان آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای» اصلاح و بازبینی شده است و این فصل كه مشتمل بر ۱۵ ماده است، بعد از تصویب هیات نظارت مركزی، برای اجرا ابلاغ خواهد گردید.

به گفته وی، حق نقد و نظر و نظارت همگانی، تضمین حق مصونیت از تجسس در حریم و زندگی خصوصی، حق بهره مندی از امنیت شغلی برای ادامه فعالیت و حق اصالت برائت مؤسس، حق فعالیت هایی كه با اصول و مبانی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تعارض ندارند، حق برخورداری از محدود بودن تخلفات به حدودِ قوانین و التزام به این امر كه هیچ عملی تخلف نیست مگر به صراحت قوانین و مقررات لازم الاجرا را نقض كرده باشد، همچون موارد مطرح شده در دستورالعمل مذكور است.

معاون برنامه ریزی دفتر آموزشگاه های آزاد و مشاركت های مردمی سازمان آموزش فنی و حرفه ای، طراحی الگوی ملی توسعه كمی و كیفی آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد با اتكا به تحلیل های آماری ادوار گذشته، انجام بیشتر از ۱۰۰ ساعت مصاحبه و نظرسنجی با فعالان عرصه اقتصاد آموزش و صاحبان تعدادی از بنگاه های اقتصادی، مطالعه نظام های موفق عرضه خدمات یادگیری و مطالعه عرضه و تقاضای خدمات یادگیری را همچون اقدامات انجام شده در دفتر آموزشگاه های آزاد و مشاركت های مردمی سازمان آموزش فنی و حرفه ای امسال برشمرد.

فتحی تصریح كرد: با هدف تبیین جایگاه برند و ارزش ویژه آن، سازوكار واگذاری امتیاز آموزشگاه به شخصیت حقیقی و حقوقی واجد شرایط در هر مقطع از فعالیت آموزشگاه پیش بینی و در فصل جدیدی به آن پرداخته شده است.

معاون برنامه ریزی دفتر آموزشگاه های آزاد و مشاركت های مردمی سازمان آموزش فنی و حرفه ای اضافه كرد: مقررات تعیین نام آموزشگاه با رویكرد تولید فضا برای تولد، رشد و توسعه نام و نشان تجاری و هم پیش گیری از سوءاستفاده افراد سودجو از نام تجاری آموزشگاه ها، در دستورالعمل جدید گنجانده شده است.

فتحی افزود: ضمن توجه عملی به توانمندی مهارتی افراد برای اشتغال در حرفه مربی، حذف اجبار به داشتن مدرك دانشگاهی و هم كاهش سن مربی به ۱۸ سال تمام هم در این دستورالعمل مدنظر قرار گرفته است.

وی درعین حال از تدوین رویكرد جدید برای بهادادن به شخصیت و جایگاه مربیان تعیین سطح شده و دارای «كد شناسه مربیگری» در دستورالعمل جدید اطلاع داد كه در آن اعطای اختیاراتی همچون تشخیص مدت زمان مورد نیاز برای اجرای دوره مهارتی، پذیرش مسئولیت و اختیارات دوره، ارتقاء تا سطح «استاد مربی»، امكان برگزاری دوره های بازآموزی برای مربیان عادی و هم تعریف و اجرای مستقل دوره به سفارش بنگاه های اقتصادی و دانشگاه ها توسط شخص مربی، پیش بینی شده است.

فتحی اظهار داشت: با رویكرد جدید، ضمن پذیرش جایگاه و مسئولیت مؤسسان، تشخیص به كارگیری تمام كاركنان آموزشگاه ها با رعایت قواعد پایه برای احراز صلاحیت عمومی به خود مؤسسان تفویض شد.

او اظهار داشت: با هدف گسترش فرهنگ كار و مهارت آموزی، تفكیك مبنایی بین فرایند كارآموزی مبتنی بر ماده ۱۱۲ قانون كار با فرایند مهارت آموزی ترویجی، تولید و امكان مهارت آموزی برای مخاطبان كمتر از ۱۲ سال فراهم گردید.

معاون برنامه ریزی دفتر آموزشگاه های آزاد و مشاركت های مردمی سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور افزود: با سیاست تغییر رویكرد توسعه از دولتی به مشاركتی مبتنی بر همكاری مشترك نهادهای مدنی، ساختار «ستاد مشاركت های مردمی توسعه خدمات یادگیری» با عضویت كانون انجمن های صنفی كارفرمایی آموزشگاه های آزاد طراحی شد.

به گفته وی این ساختار با هدف اجرای بخشی از تكالیف قانونی و مسئولیت های اجتماعی و توسعه استراتژی اثربخش و كارآمد برای حضور مشاركت كنندگان همچون خیرین، واقفین، معتمدین، سازمانهای مردم نهاد، بنیادهای خیریه، توانگران، نیك اندیشان و داوطلبان بعنوان یكی از مكانیسم های اصلی تأمین الزامات «خدمات یادگیری مهارت» موردنیاز اقشاركم درآمد و صدمه پذیر جامعه و گسترش كمی و كیفی فرهنگ مهارت آموزی، در تعامل و خرید خدمت از آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد طراحی شده است.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، بر اساس دستورالعمل اجرایی آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای كه مورد اصلاح و بازبینی قرار گرفته واگذاری امتیاز آموزشگاه به شخصیت حقیقی و حقوقی، تعیین نام آموزشگاه، حذف اجبار داشتن مدرك دانشگاهی و كاهش سن مربی به ۱۸ سال تمام پیش بینی شده است. هم اكنون بیشتر از ۱۱هزار آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد در سراسر كشور در چارچوب ضوابط و شرایط مندرج در آیین نامه نحوه تشكیل و اداره آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای و تحت مدیریت دفتر موسسات كارآموزی آزاد و مشاركت های مردمی راه اندازی شده كه برنامه ریزی و اجرای دوره های آموزشی در چارچوب استانداردهای مهارتی مصوب را در دستور كار دارند.
1397/07/17
15:26:27
5.0 / 5
4461
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی