مسیرساز

توقف انتقال مشاغل مزاحم به خارج شهر، زنده گیری روزانه ۵۰قلاده سگ

توقف انتقال مشاغل مزاحم به خارج شهر، زنده گیری روزانه ۵۰قلاده سگ

مسیرساز: مدیرعامل شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران از توقف انتقال مشاغل مزاحم به خارج شهر اطلاع داد.به گزارش مسیرساز به نقل از مهر، فرهاد افشار در نشست خبری امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به روز خبرنگار اظهار داشت: خبرنگاران دو نقش اساسی دارند؛ ابتدا نقش كنترلی و دیگر نقش ارزیابی عملكرد دستگاه ها.
وی اضافه كرد: از جانب دیگر رسانه ها با ایفای نقش مطلوب خود می توانند مردم و افكار عمومی را هم مطالبه گر كنند و باعث اثربخشی در همه دستگاه ها شوند. پاسخگویی مسئولان هم به نمایندگان افكار عمومی می تواند سبب سلامت، شفافیت و اثربخشی بیشتر دستگاه ها و مسئولان شود.
افشار در ادامه و در تشریح عملكرد شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران بخصوص در حوزه انتقال صنایع مزاحم، اظهار داشت: فلسفه ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران بر مبنای بند " ۲۰" ماده "۵۵" قانون شهرداری ها كه وظایف و تكالیف این سازمان را تعیین می كند، شكل گرفته است.
مدیرعامل شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران با بیان این مطلب كه بر این اساس بعضی از وظایف شهرداری تهران نیابتا به این شركت سپرده شده است تا از احداث و دایر شدن مشاغل مزاحم كه بهداشت عامه را به خطر می اندازند جلوگیری نمایند، اظهار داشت: سال ۱۳۶۹، ۳۱ بسته شغلی بعنوان مشاغلی كه آلایندگی بالایی دارند بعد از بررسی به شهرداری تهران ابلاغ گردید. تا شهرداری ها نسبت به انتقال آنها به بیرون از شهرها اقدام نمایند.
وی افزود: بر این مبنا شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران مكلف شد مشاغلی همچون كوره های آجرپزی، گچ پزی و آهك پزی را از داخل شهرها منتقل كنند.
افشار افزود: همینطور هفت اتحادیه كه فعالیت آنها برای شهر تولید مشكل می كرد همانند آهنگری ها، نجاری ها، آلومینیوم كارها و... مقرر شد در گام دوم نسبت به انتقال این صنایع از شهر تهران اقدام گردد.
افشار تصریح كرد: در كشورهای پیشرفته درمورد فعالیت مشاغل تجربیات بسیار گرانبهایی وجود دارد كه بررسی و مطالعه آن می تواند بسیار سودمند باشد. از ۱۸۵۰ به بعد، اقدامات دیگری برای فعالیت مشاغل مزاحم در دستور كار قرار گرفت و ما می توانیم از این تجربی در كشور خودمان هم استفاده نماییم.
وی افزود: فعالیت های مشاغل مزاحم در شهر تهران مشكلاتی را برای شهروندان بوجود آورده است و بنابراین شهرداری تهران در این دوره برنامه ای را برای ساماندهی اینگونه فعالیت ها در نظر گرفته است تا به تبع آن مشكلات برای شهر كاهش پیدا كند.
افشار به رویكرد جدید شهرداری تهران برای فعالیت صنایع و مشاغل در شهر اشاره نمود و اظهار داشت: در این دوره ما بنا نداریم اینگونه مشاغل را به خارج از شهر تهران منتقل نماییم و در واقع رویكرد ما فعالیت اینگونه مشاغل در شهر تهران اما بر اساس برنامه ریزی خواهد بود.
وی افزود: وقتی صنایع و مشاغل به خارج از شهر انتقال می یابند عملا آلودگی شهر از یك نقطه به نقطه دیگر منتقل می گردد و همین امر مشكلات عدیده ای را بوجود می آورد. به طوریكه در دنیا برای فعالیت مشاغل اینچنینی برنامه ریزی دیگری در دستور كار قرار دارد. رویكرد دنیا در مورد صنایع و مشاغل رویكرد توسعه پایدار می باشد و ۳ ركن مسائل اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی مورد توجه قرار دارد و تلاقی این ۳ ركن، توسعه پایدار می باشد.
افشار با اشاره به وضعیت كشور اظهار داشت: در كشور ما با عنایت به عدم بهره گیری از تكنولوژی های نوین در حوزه صنایع نیاز است كه صنایع فاصله ای با محدوده های مسكونی داشته باشند؛ بنابراین یكی از محدودیت هایی كه برای صنایع در نظر گرفته می گردد همین فاصله آنها از محدوده های مسكونی است.
مدیرعامل شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران ابراز امیدواری كرد كه تا آخر سال جاری دستورالعمل های لازم جهت الزاماتی كه رسته های شغلی باید آن را رعایت نمایند برای ۸۰ رسته تدوین و عملیاتی شود. فضای جغرافیایی و تطبیق مشاغل با رسته های اطراف آنها هم مورد توجه قرار می گیرد.
وی تصریح كرد: بدین سان فضای زیست محیطی شهر ارتقاء پیدا می كند و بدین سان شهر زیست پذیرتر برای شهروندان تهرانی محقق می گردد. هم اكنون ۴۰۰ هزار واحد شغلی در تهران فعالیت می نمایند كه در ارتباط با هر فعالیت شغلی دو شاخص و اجبار را باید تعریف نماییم. در حقیقت باید این مشاغل در بحث آلودگی ها در سه شاخه آلودگی هوا، آب و خاك الزامات برای آنها تعریف شود و از طرفی دیگر بحث مزاحمت هایی كه باعث نارضایتی شهروندان هم می گردد با عنایت به موقعیت جغرافیایی و تطبیق فعالیت های شغلی در محدوده جغرافیایی مورد توجه قرار گیرد.
افشار در بخش دیگری از صحبت های خود به مبحث آلودگی های ناشی از فعالیت كارواش ها در شهر تهران اشاره نمود و اضافه كرد: برای این رسته شغلی هم باید الزامات در حوزه آلودگی آب مدنظر قرار بگیرد به شكلی كه پیش از ورود آب این واحدهای صنفی به فاضلاب شهری به استانداردهای لازم برسد.
وی در ادامه تصریح كرد: بطور قطع تدوین و رعایت الزامات زیست محیطی و رفع مزاحمت های مشاغل مختلف در سطح شهر پویا است به شكلی كه امكان دارد دو سال پیش تصمیمی در این حوزه گرفته شده باشد، ولی امروز دیگر این تصمیم برای شهر قابل اجرا نباشد. در حقیقت بحث مسائل مدیریت شهری و رفتار شهروندان به گونه ای در فضایی ایستا نیست كه بتوان برای آنها تصمیمات ایستا اتخاذ شود. روزی فعالیت شغلی در شهر آغاز می گردد و دو سال بعد جایگاهی برای این فعالیت وجود ندارد این كه بخواهیم بگویم كه در تاریخی تصمیمی گرفته شده است و امروز در تضاد با گذشته است، قابل قبول نیست چون كه باید بر مبنای تغییرات شهر تصمیم گیری صورت گیرد.
افشار افزود: امروز نظارت الكترونیك ما را به مسیری خواهد برد كه خیلی از فضاهای فیزیكی مانند گذشته را نخواهد داشت. به گونه ای كه شاید در آینده تنها اغذیه فروشی ها به صورت فیزیكی در شهر باقی بمانند.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به سوالی در مورد جمع آوری سگ های ولگرد در شهر تهران، اظهار داشت: یكی از ماموریت های جانبی كه به این شركت تكلیف شده است، همین مبحث است كه برای انجام صحیح آن واحدهایی در مناطق مختلف تعریف كردیم و این واحدها زیر نظر مناطق این فعالیت را انجام می دهند و شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران نظارت عالیه را بر عهده دارند. ما این مورد را به صورت پكیجی تعریف كرده ایم تا با كمترین هزینه ممكن قابل انجام باشد. به صورت متوسط روزانه ۳۰ تا ۵۰ قلاده سگ در سطح مناطق ۲۲ گانه تهران زنده گیری می شوند كه هر قلاده حدود ۴۰۰ هزار تومان هزینه در بر دارد.
مدیرعامل شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران، بیان كرد: با عنایت به ورود سگ های ولگرد در شهر از شهرهای اقماری تهران برای كاهش هزینه ها مقرر شده است دعوتی از مدیران شهری و دهیاری های اطراف تهران صورت گیرد تا همزمان با زنده گیری سگ ها در مناطق ۲۲ گانه تهران شهرها و روستاهای اطراف هم این كار را انجام دهند و نسبت به عقیم سازی این سگ ها اقدام نمایند تا بدین سان جمعیت این حیوانات كنترل شوند.
وی در ادامه درباره مبارزه این شركت با جانواران موذی همچون موش در سطح تهران نیز، اظهار داشت: این مورد هم یكی دیگر از مأموریت های ناخواسته این شركت است كه بر مبنای تكلیفی كه بر عهده ما گذاشته شده است از سنوات گذشته فعالیت های زیادی توسط این شركت انجام شده است. متاسفانه ذهنیت منفی در این حوزه در مورد جمعیت بالای این حیوانات كه باید اعلام نماییم مطرح شده بود كه هیچ آمار دقیقی نسبت به حضور این حیوانات در تهران وجود ندارد. اخیرا مركز مطالعات شهرداری تهران با یكی از شركت ها در این حوزه قراردادی منعقد كرده است كه بتواند ظرف یك سال و نیم آینده با مبنای علمی برآوردی از جمعیت موش ها در سطح شهر تهران به دست بیاورند. بنابراین اعلام آمارها در گذشته هیچ یك مبنای علمی نداشته است. شركت ما هم برای شناخت تنوع زیستی این حیوان در سطح شهر قراردادی با انستیتو پاستور ایران منعقد كرده است كه تنوع زیستی جمعیت موش ها شناسایی شود.
افشار در بخش دیگری از صحبت های خود، اظهار نمود: برای مبارزه با این حیوانات در سطح شهر تهران از اساتید جانورشناس هم دعوت به عمل آوردیم و با تشكیل تیمی در این خصوص به دنبال نیازهای اكولوژیك این حیوان هستیم. بطور قطع با وجود دو مبحث پناهگاه، آب و غذا به واسطه حضور شهروندان برای این جانوران باید به دنبال كنترل و كاهش جمعیت این حیوانات باشیم. بدون شك حذف كامل این موجودات پیش فرضی منسوخ است و به فرض تحقق آن هم تبعات محیط زیستی آن مورد مطالعه قرار نگرفته است.
وی افزود: موش ها از هوش بسیاری برخوردار می باشند و در كمترین زمان ممكن خویش را با محیط شهری تطبیق می دهند. به شكلی كه اگر ماده سمی سبب مرگ یكی از اعضای این جمعیت شود، بقیه موش ها از آن مواد استفاده نخواهند كرد. بنابراین كنترل جمعیت آنها و كاهش خطراتشان برای شهروندان بهترین رویكرد موجود در مقابله با این حیوانات است.
مدیرعامل شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران درباره شیوه كار پیمانكاران در حوزه مقابله با حیوانات موذی نیز، تصریح كرد: به هیچ عنوان پیمانكاران ما در مقابل لاشه جمع آوری شده موش ها از ما پولی دریافت نمی كنند، بلكه بر مبنای فعالیت، تجهیزات به كار گرفته شده و نهایتا تعداد منافذی كه از بین می برند از شركت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران پول دریافت می كنند. بنابراین شایعاتی از قبیل وارد كردن موش های زنده از نقاطی خارج از تهران به شهر تهران برای درآمدزایی شركت های پیمانكاری شایعه ای بیش نیست.

1397/05/21
14:32:09
5.0 / 5
4221
تگهای خبر: شركت , شهردار , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی