مسیرساز
رییس اتحادیه كارگران قراردادی:

كارگران قادر به خرید مایحتاج ضروری نیستند

كارگران قادر به خرید مایحتاج ضروری نیستند

مسیرساز: به اعتقاد رییس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی، دستمزد كارگران با عنایت به نوسان های نرخ ارز و بازارهای داخلی باید ترمیم شود.فتح اله بیات در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: مبحث ترمیم حقوق و دستمزد كارگران در شرایط كنونی اقتصاد نه تنها عجیب نیست بلكه لازم و ضروری می باشد. چون كارگران قدرت خریدی ندارند كه بخواهند سرمایه گذاری كلان بكنند یا پس اندازهای آنچنانی داشته باشند.تنها حقوق حداقلی می گیرند كه با آن هم امرار معاش می كنند و هم هزینه زندگی و اجاره بهای خانه را می پردازند.

وی افزود: با عنایت به گرانی نرخ ارز كه بازارهای داخلی را تحت تاثیر قرار داد، عملا قدرت خرید كارگران كه امیدوار بودیم با افزایش ۱۹.۵ درصدی حداقل حقوق ارتقاء یابد، كاهش پیدا كرد و بنابراین برای آنكه دستمزد كارگران كفاف هزینه های معیشت آن ها را بدهد، لازم است اتفاقی در حقوق و دستمزد كارگران بیفتد.

این مقام مسوول كارگری بیش ترین افزایش قیمت ها را در اقلام خوراكی و اساسی خانوارهای كارگری دانست و اظهار داشت: صرفنظر از افزایش هزینه ها در بخش مسكن كارگران قادر به تامین مایحتاج ضروری و مورد نیاز خود نیستند بنابراین از دولت و كارفرمایان می خواهیم در شورای عالی كار با نمایندگان كارگری برای بهبود وضع معیشت و ترمیم دستمزد كارگران مساعدت كنند.

به گفته رییس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی درست است كه تحریم ها در پیش است و گرانی نرخ ارز بر خیلی از بازارهای داخلی سایه افكنده اما تولیدكنندگان داخلی هم كالاهای خویش را قیمت بیش تری به فروش می رسانند كه از این جهت باید هم تولیدات داخلی را بالا برد هم قدرت خرید كارگران را افزایش داد.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، شورای عالی كار در اسفندماه سال قبل حداقل دستمزد كارگران را ۱۹.۵ درصد تعیین كرد. این در حالی بود كه شورای عالی كار درباره افزیش بن خواربار یا حق مسكن مصوبه ای نداشت. در شروع سال ۱۳۹۷ بخشنامه مزد در حالی از جانب وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی ابلاغ گردید كه خیلی از بازارهای داخلی تحت تاثیر نوسان شدید نرخ ارز قرار گرفتند و كارگران افزایش حدود ۲۰ درصدی حداقل دستمزد را احساس نكردند.
1397/04/31
19:43:54
5.0 / 5
4395
تگهای خبر: بازار , تولید , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی