مسیرساز

در بازار بلیط پروازهای خارجی چه می گذرد؟ بعلاوه جزئیات قیمت

در بازار بلیط پروازهای خارجی چه می گذرد؟ بعلاوه جزئیات قیمت

مسیرساز: به دنبال افزایش قیمت ارز در طول هفته های گذشته و تغییر و تحولاتی كه عرصه های مختلف اقتصادی ایران به دنبال این اتفاق تجربه كرده اند، شایعاتی در ارتباط با بالا رفتن غیراصولی نرخ بلیط پروازهای خارجی در بازار ایران هم مطرح گردیده است.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، با عنایت به توافقاتی كه سازمان هواپیمایی كشوری ایران با شركت ها و كشورهای بین المللی در این زمینه به امضاء رسانده در طول هفته تعداد زیادی پرواز از جانب ایرلاین های مختلف در ایران انجام می گیرد كه رفت و آمد این هواپیماهای مختلف حدودا خیلی از مسیرهای مدنظر مسافران ایرانی را پوشش می دهد.

ایران با خیلی از كشورهای آسیایی و اروپایی توافق انجام پروازهای متقابل دارد و به دنبال آن در طول هفته برای خیلی از این مقاصد امكان تهیه بلیط مستقیم وجود دارد.

در این حوزه بررسی ها نشان داده است كه نرخ پروازها نه تنها تغییر خاصی نكرده كه حتی بسته به روزهای مختلف و انجام پروازها می توان با قیمت های منطقی سفر به این مقاصد را تجربه نمود.

برای مثال پرواز تهران به پاریس در كشور فرانسه به علت فعالیت تعداد زیاد ایرلاین ها با قیمت نسبتا پایینی عرضه می گردد. برای مثال در روز ۲۶ تیرماه امسال شركت هواپیمایی ایران ایر یك پرواز مستقیم شش ساعت و ۱۵ دقیقه ای از تهران به پاریس دارد كه قیمت آن یك میلیون و ۳۸۰ هزار تومان تعیین شده است. این روال برای دیگر مقاصد هم شرایطی مشابه فراهم می آورد، یعنی هرجا كه ایرلاین های ایرانی پرواز مستقیمی را به مقصد مختلفی دارند قیمت های عرضه شده از جانب آنها معقول و نسبت به نیاز مسافران منطقی تر است.

در همین مسیر و در همین روز ایرلاین های خارجی مختلفی هم پرواز میان تهران – پاریس را برقرار كرده اند كه البته خیلی از آنها با یك توقف همراه خواهند بود. برای مثال شركت هواپیمایی قطر ایرویز مسافران را از تهران به دوحه برده و بعد از حدود یك ساعت و نیم توقف در فرودگاه این شهر به مقصد پاریس پرواز می كند و نرخ پرواز آن حدود یك میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

شركت تركیش ایرلاینز هم شرایط نسبتا مشابه را به وجود آورده و مسافران ایرانی می توانند با رقمی كمتر از دو میلیون تومان یك برنامه سفر یك طرفه به مقصد پاریس داشته باشند. در ارتباط با دیگر مسیرهای اروپایی هم حدودا همین شرایط صدق می كند. برای مثال در راه هوایی تهران – آمستردام در كشور هلند هم پروازهای مستقیم و غیرمستقیمی وجود دارد كه نرخ آنها از حدود یك میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آغاز می گردد و در حدود دو میلیون تومان برای خیلی از مسافران ایرانی امكان پرواز وجود خواهد داشت.

البته دراین مسیر شركت هواپیمایی KLM هلند هم فعالیت می كرد كه پروازهای مستقیم اش نسبت به دیگر ایرلاین ها قیمت بالاتری داشت كه البته طبق برنامه ریزی های صورت گرفته احیانا به حضور خود در آسمان ایران آخر می دهد. در ارتباط با مسیرهای پرتقاضای آسیایی هم شرایط به همین شكل است.

آنچه كه در مسیرهای هوایی موجود میان ایران و شرق آسیا مطرح است پایین بودن نسبی تعداد پروازهای میان ایران و شرق آسیا است كه پایین تر از پروازهای اروپایی است و همین مساله قدری نرخ پروازها را بالا می برد. برای مثال پرواز میان تهران – توكیو از نرخ حدود سه میلیون تومان آغاز می گردد و پرواز میان تهران – بانكوك هم برای مسیر مستقیم حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده و در صورتیكه پرواز با قیمت ارزان تر پیدا شود نیاز به توقف های چند ساعته و طولانی دارد.

اصلی ترین ابهام های باقی مانده در این مسیرهای پروازی به شهرها و كشورهایی مربوط می گردد كه ایران در آنها پرواز مستقیم ندارد. برای مثال مسافرانی كه قصد دارند از تهران به مقصد شهری مانند تورنتوی كانادا حركت كنند بطور قطع نیاز به تعویض هواپیمای خود خواهند داشت كه این مورد اگر با جابه جایی ایرلاین ها روبه رو شود یك افزایش بیشتر را در بر می گیرد. از این رو پرواز میان پایتخت ایران و شهرهایی مانند ونكور و تورنتو در كانادا بسته به میزان ساعت در نظر گرفته شده برای سفر از حدود پنج میلیون تومان آغاز می گردد.

شرایط در ارتباط با پروازها از ایران به سمت آمریكا هم همین طور است. شركت هایی مانند تركیش ایرلاینز، KLM، قطر ایرویز و امارات ایر هم اكنون سرویس هایی را عرضه می كنند كه به مسافران ایرانی اجازه می دهد با پیمودن یك زمان سفری نسبتا طولانی خویش را به شهر نیویورك برسانند. در این مسیر نرخ قیمت پروازها نسبتا ارزان تر است و مسافران می توانند رقمی بین سه تا پنج میلیون تومان به این شهر مهم آمریكایی برسند هرچند كه این مساله نیاز به انجام سفرهایی نسبتا طولانی و توقف های چند ساعته در یك فرودگاه ثانویه دارد. از این رو به نظر می آید در مسیرهایی كه شركت های ایرانی فعال می باشند و میان ایران و آنها پروازهای مستقیم شكل گرفته نرخ و قیمت ها تغییر خاصی را تجربه نكرده و هنوز با عنایت به شرایط بازار تعیین می شوند، اما در ارتباط با پرواز به مسیرهای طولانی تر كه شاید نیاز به استفاده از خدمات چند ایرلاین خارجی وجود داشته باشد، شرایط قدری متفاوت می باشد و نرخ ها با تفاوت های بیشتری تعیین می گردد.
1397/04/25
21:06:16
5.0 / 5
4822
تگهای خبر: بازار , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی