مسیرساز
شهردار گرگان در گفتگو با مهر:

مدیریت گرگان را مطالعاتی پیش می بریم، اجرای طرح ۳۰ شب ۳۰ جاذبه

مدیریت گرگان را مطالعاتی پیش می بریم، اجرای طرح ۳۰ شب ۳۰ جاذبه

مسیرساز: گرگان- شهردار گرگان با بیان این كه مدیریت گرگان در حال گذر از سنتی به سمت علمی و مطالعاتی است، اظهار داشت: با مشاركت سرمایه گذاران هزار میلیارد تومان طرح با عنوان ۳۰ شب ۳۰ جاذبه اجرا می گردد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- اعظم محبی: «شهردار گرگان استیضاح می شود»؛ خبری كه مدتی است در شبكه های اجتماعی دست به دست می گردد. اعضای شورا ابتدا در برابر آن سكوت كردند اما با گذشت زمان و تكرار آن، خبر كم كم فراگیر شد تا این كه بالاخره به این نتیجه رسیدند نسبت به آن عكس العمل نشان دهند.
گرچه سخنگوی شورای شهر این مورد را به صراحت تكذیب نمود اما به نظر می آید عده ای كه خویش را منتقد «عبدالرضا دادبود» معرفی می كنند، با انتشار اخبار كذب به جای انتقاد، خواستار جابجایی زودهنگام در مدیریت شهری گرگان هستند. آن ها می گویند عملكرد شهرداری گرگان در هشت ماه گذشته ضعیف بوده و شهردار جدید نتوانسته انتظارات را برآورده كند.
با شهردار گرگان به گفتگو نشستیم تا بعنوان اولین رسانه ای كه با او مصاحبه می كند، هم پاسخ انتقادات را منعكس نماییم، هم از برنامه های آینده او آگاه شویم و بدانیم آیا دادبود استیضاح می گردد یا با مقرر است با قدرت به كار خود ادامه دهد؟
* از زمان انتخاب شما بعنوان شهردار گرگان كمتر از یك سال می گذرد اما در همان ابتدای ورود با انتقادات زیاد رو به رو هستید. عده ای می گویند مدیریت ضعیف شما سبب شده حركت توسعه شهر گرگان كند شود و عده ای هم در جواب آن ها می گویند طی سال های گذشته گرگان مسیر اشتباهی را برای توسعه انتخاب كرده است و باید به دادبود برای اصلاح آن فرصت داد. اما سوال اغلب شهروندان این است كه چرا مانند گذشته پروژه های چشمگیر در گرگان نداریم؟
تصمیم داریم افق شهر را عوض نماییم. ما اكنون دوره گذار را طی می نماییم یعنی از دوره ای كه فقط شهرداری متكی بر پول های خود بوده می خواهیم به دوره ای برویم كه شهرداری تصمیم دارد از ظرفیت های شهر استفاده نماید.
اما این انتقال از مسیر سنتی مدیریت شهری به مسیر جدید كه تلاش می كند بخش خصوصی را درگیر كند، مسیری سخت و زمان بَر است. عده ای امكان دارد انتقاد كنند و عده ای هم همراه ما نباشند اما در روزها و ماه های آینده كه شهرداری بخشی از پروژه های خویش را شروع كند چنین مواردی حل و فصل و بقیه هم همراه خواهند شد چونكه ما تمام تلاش خویش را می نماییم كه شهر برپایه منطق درست شهرسازی، اقتصادی و اجتماعی اداره شود.

* تكیه منتقدین شما برای برخی پروژه های انجام شده در دوره گذشته است. اما اغلب این پروژه ها با چالش رو به رو شدند و الان هر كدام یك نقطه بحرانی در شهر ایجاده كرده اند. چه دلیلی دارد كه عده ای بر طرح های اشتباه گذشته موج سواری می كنند؟
برنامه های آینده گرگان بسیار پربار خواهد بود. به صورت خوش بینانه اگر در سال ۱۰۰ میلیارد تومان صرف پروژه های عمرانی شود كه آن هم انجام نمی گیرد، شهرداری در طول چهار سال فقط می توانست ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه كنند ولی ما با رقم هزار میلیارد تومانی در شهر تحول اقتصادی خوبی را تولید خواهیم كرد.
متأسفانه امكان دارد برخی در این میان از فرصتی كه شهرداری مشغول فراهم كردن مقدمات یك جریان و جهش بزرگ است، سوءاستفاده كرده و موج سواری كنند. ما به دنبال تولید تنش نیستیم ولی اگر واقعاً كسی قصد به حاشیه بردن شهرداری را داشته باشد، جلوی وی می ایستیم.
* در دوره گذشته تبلیغات زیادی روی پروژه های مختلف می شد و این تبلیغات افكار عمومی را همراه كرد. به نظر شما با عنایت به عددی كه برای تحول اقتصادی اعلام كردید بهتر نیست تبلیغات بیشتری داشته باشید تا افكار عمومی همراه شهرداری شود؟
تلاش بنده و همكاران و مشاوران ما بر این است كه موضوعات قدری پخته تر شود و سپس آن را اعلام نماییم و تا زمانی كه از اجرایی شدن پروژه ای مطمئن نباشیم آن را بیان نمی نماییم چونكه سبب تولید توقع كاذب شده و عقب نشینی كردن از آن دشوار می باشد. تلاش بنده و همكاران و مشاوران ما بر این است كه موضوعات قدری پخته تر شود و سپس آن را اعلام نماییم و تا زمانی كه از اجرایی شدن پروژه ای مطمئن نباشیم آن را بیان نمی نماییم چونكه سبب تولید توقع كاذب شده و عقب نشینی كردن از آن دشوار می باشد
نمونه این پروژه ها تله كابین است كه چندین بار شهرداری برای آن پروانه صادر كرده و كلنگ زنی اتفاق افتاده است اما هنوز مجوز ندارد و این امر در بعضی از پروژه های دیگر هم اتفاق افتاده است. برگشت مداوم به مطالعات خود در پروژه ها ضروری می باشد چونكه باید مطمئن بود اقدامی كه مقرر است صورت گیرد، بعدها برای شهر مشكلاتی را تولید نمی نماید.
احداث یك پروژه در این مدت، كار خاصی نبود ولی سطح شهر را در حد ساخت یك تقاطع نگه داشتن كار درستی نیست و ما ان شاء الله با اقدامات خود رویه ای پیش می گیریم كه شهردار بعدی كارش از ما سخت تر باشد.
شورای شهر با افقی كه شهرداری در راه جدید تنظیم كرده، هماهنگ است. پروژه های سرمایه گذاری گرگان جای كار زیادی دارد و شهرداری در آینده اتفاقات خوبی را رقم خواهد زد.
* یعنی اعتقاد دارید برنامه های آینده شما بسیار گسترده تر از دوره گذشته است؟
بله. حجم عملیاتی كه اكنون شهرداری با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و مشاركت و سرمایه گذاری انجام می دهد چندین برابر حجم عملیات عمرانی است كه شهرداری با پول خود می تواند انجام دهد و این راه برون رفت ما از مبحث محدودیت منابع مالی و شرایط اقتصادی می باشد.
سرمایه گذار بخش خصوصی خیلی از مسائل را مدیریت كرده و در بهره برداری از پروژه ها به ما یاری می رساند. توسعه مشاركت با بخش خصوصی در دوره جدید مدیریت شهری اصل و اولویت شهرداری است و این تغییر از اجرای صرف پروژه ها به توسعه بخش خصوصی نیازمند زمان است و مردم بزودی شاهد پروژه های بزرگ خواهند بود.
اگر زیرگذر یا روگذری افتتاح شده و مورد توجه مردم قرار گرفته، اجرای مجتمع تفریحی تجاری چهارشنبه بازار به تنهایی ۶۰ میلیارد تومان هزینه خواهد داشت و كارآفرینی بزرگی را تولید خواهد نمود.

* برخی صاحبنظران می گویند شرایط مالی شهرداری بسیار دشوار است و بدهكاری زیادی هم دارد. از طرفی درگیر مشكلات حقوقی پروژه های گذشته هم شده است. آیا این مشكلات صحت دارد؟
متاسفانه مشكلات زیاد است و فقط به دوران گذشته هم باز نمی گردد. شرایط اقتصادی امروز نسبت به اسفندماه كه بودجه سال ۹۷ را نوشتیم، تغییر كرده و قیمت ها نوسان یافته است. افزایش قیمت ها به صورت مستقیم روی كار ما هم تأثیر می گذارد، عدم ثبات بازار در انتخاب پیمانكار مشكلاتی را بوجود می آورد چونكه پیمانكار وقتی می خواهد قیمتی را عرضه نماید، تردید دارد و نمی داند كه در چند ماه آینده چه اتفاقی خواهد افتاد، از این جهت شهرداری دارای محدودیت هایی است.
برای پروژه های قبلی- زیرگذرهای ناهارخوران- شهرداری درگیر مسائلی همچون مشكلات حقوقی با پیمانكار است و این معضل هم چنان ادامه دارد.
شرایط قرارداد با پیمانكار به گونه ای نیست كه شهرداری بتواند مطالبات كارگران را پرداخت كند. این پروژه ها علاوه بر پدید آوردن مشكلات مالی، كاركردی هم در مدیریت ترافیك منطقه نداشته و این مطلب نشان داده است كه شهرداری باید در اجرای پروژه های جدید خود بسیار دقت كند.
* همانطور كه اشاره كردید دوره گذشته بخشی از سرمایه های شهرداری از بین رفت و علی رغم هزینه های زیاد اكنون شهرداری به خیلی از پیمانكاران بدهكار است. چطور مقرر است با این بدهكاری، گرانی و شرایط دشوار مالی وعده خود برای توسعه و اجرای طرح های مختلف را عملی كنید؟
مهم ترین بخشی كه در ارتباط با تولید درآمد پایدار و توسعه شهر در نظر گرفته ایم مبحث سرمایه گذاری و پروژه های مشاركتی است. می خواهیم شهر را علمی بسازیم و كارها را بر مبنای مطالعه پیش ببریم. برای این كار شهرداری ابتدا مطالعاتی را روی حوزه های مختلف كه می تواند در بخش سرمایه گذاری و مشاركت مؤثر باشد، انجام و فعالیت هایی را كه عملاً در آن شهرداری می توانست اهداف سرمایه گذاری خویش را دنبال كند، شناسایی كرد.
این عمل با دو رویكرد انجام شد، نخست این كه شهرداری خدمات خویش را با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی به شهروندان عرضه نماید و دوم، با مشاركت بخش خصوصی اقتصاد شهری را ارتقاء داده و یك درآمد پایدار برای شهرداری تولید كند.
در گام اول تولید یك واحد ویژه سرمایه گذاری و مشاركت های مردمی در دستوركار شهرداری قرار گرفت و چند نفر از نیروهای شهرداری در این مركز به صورت مستقل روی موضوعات سرمایه گذاری و مشاركت ها كار می كنند.
چنین واحدی قبلاً در شهرداری وجود نداشت ولی اكنون یك ساختمان مستقل سرمایه گذاری بوجود آمده كه بزودی افتتاح می گردد. این واحد یك مسئول مشخصی دارد كه یا بعنوان رئیس سازمان سرمایه گذاری یا معاونت سرمایه گذاری تعیین خواهد شد.
* یكی از اشكالات شهر گرگان و حتی استان گلستان این است كه نتوانسته برای سرمایه گذاران جذابیت تولید كند و از سویی بروكراسی های اداری هم سرمایه گذاران را فراری داده است. در این رابطه چه تدابیری اندیشیده اید؟
قسمت دوم تمركز ما تهیه بسته های سرمایه گذاری است، ما در سنوات گذشته فرصت های سرمایه گذاری زیادی را برای مردم، سرمایه گذاران و كارفرمایان تولید كردیم اما به پروژه های سرمایه گذاری كمتر توجه شده است.
شهرداری به جای معرفی فرصت های سرمایه گذاری كه مقوله كلی است تصمیم گرفته پروژه های سرمایه گذاری را معرفی نماید به صورتی كه این پروژه ها مجوزهای لازم از قبیل پروانه را داشته و طرحِ توجیه اقتصادی هم برای آن پیش بینی شده باشد؛ در این صورت اگر سرمایه گذاری وارد شهر شد از همان روز، طرح آماده سرمایه گذاری است.

* لطفا درباره بسته های سرمایه گذاری كه تابحال آماده شده بیشتر توضیح دهید.
هتل ناهارخوران همچون پروژه های ما است كه پروانه ساختمانی آن تا آخر هفته صادر می گردد و آماده سرمایه گذاری است. یك مجتمع تفریحی- تجاری در مكان چهارشنبه بازار با استفاده از تپه های هزار پیچ كه پشت آن قرار دارد، پیش بینی و طراحی شده است.
چهارشنبه بازار هم به مكان دیگری منتقل خواهد شد. طرح این مجتمع تا آخر این ماه آماده و بعد از طی مراحل قانونی آن امیدواریم تا آخر شهریور آماده پذیرش سرمایه گذار باشد و ما بتوانیم تا آخر تابستان این پروژه منحصر به فرد را كلنگ زنی و كار اجرایی آن را شروع نماییم.
پیش بینی شده كه این پروژه ظرف مدت ۲۰ ماه به بهره برداری برسد، در این مجتمع كاركردها و فعالیت های مختلفی پیش بینی شده كه شامل مجتمع های تجاری، بازار سنتی با استفاده از ظرفیت معماری بومی، بزرگترین بازارچه صنایع دستی با محوریت صنایع دستی استان های مختلف، رستوران های سنتی و پروژه های گردشگری و تفریحی است؛ همینطور در این مكان آب نمای موزیكال هم تولید می گردد.
* شهربازی یكی از وعده هایی است كه طی یك دهه گذشته بارها اعلام شده. حتی در دوره قبل وعده انتخاباتی اعضای شورای شهر بود و بنرهای آن در سطح شهر نصب گردید. آیا در دوره شما این رویا برای شهروندان گرگان محقق می شود؟
دو پروژه شهربازی سرپوشیده و روباز را هم پیش بینی كردیم كه طراحی اولیه «شهربازی سرپوشیده» برپایه پیشنهاد متقاضی در حال انجام می باشد و برپایه متراژی كه پیشنهاد شده جزو شهربازی های بزرگ كشور خواهد بود.
برای «شهربازی روباز» هم تا آخر هفته دو سرمایه گذار را در گرگان خواهیم داشت و با هركدام كه به توافق برسیم مراحل اجرایی آن را آغاز خواهیم كرد.
* غیر از شهربازی آیا طرح های تفریحی دیگری در شهر گرگان در نظر گرفته اید؟
با پروژه هایی كه اعلام گردید و همینطور پروژه هایی كه در دست مطالعه است، شهرداری در صدد تولید ۳۰ شب ۳۰ جاذبه بوده و می خواهد برای ۳۰ شب مردم برنامه ریزی كند؛ یعنی اگر كسی بخواهد ۳۰ شب را به تفریح اختصاص دهد یك نقطه مشخص برای این كار دارد. شهرداری در صدد تولید ۳۰ شب ۳۰ جاذبه بوده و می خواهد برای ۳۰ شب مردم برنامه ریزی كند؛ یعنی اگر كسی بخواهد ۳۰ شب را به تفریح اختصاص دهد یك نقطه مشخص برای این كار دارد
مجموعه رقمی كه برای پروژه های سی گانه ۳۰ شب ۳۰ جاذبه تفریحی پیش بینی شده چیزی حدود هزار میلیارد تومان برای چهار سال آینده است و این رقم بسیار قابل توجه است.
با این اقدامات علاوه بر توزیع گردشگری در نقاط مختلف كه به حل مشكل ترافیكی كمك می نماید، انسان محور بودن شهر هم عملی می گردد.
سورتمه، زیپ لاین و سایت بالن از دیگر پروژه تفریحی كه جانمایی هر سه صورت گرفته و فراخوان سرمایه گذاری آن هم داده شده است. سایت بالن در قالب یك مجتمع تفریحی- توریستی در زمین های «مریم آباد» پیش بینی شده است. سورتمه هم در صیاد شیرازی ساخته خواهد شد. این پروژه در بخشی از پارك جنگلی النگدره كه در حال واگذاری به شهرداری و موازی با صیاد است، جانمایی شده و پیشنهاد آن هم به منابع طبیعی رفته است. طرح سورتمه به آلمان فرستاده شده تا كارخانه سازنده آن نظرات نهایی را روی آن اعمال نماید. پروژه زیپ لاین هم در هزارپیچ ساخته خواهد شد و هم اكنون مشاوران مشغول بررسی طرح هستند.
همچنین مشغول مطالعه و بررسی پروژه تفریحی دیگری در مریم آباد هستیم. شهرداری در این منطقه ۹ هكتار زمین دارد كه مقرر شده به یك پروژه تفریحی و گردشگری تبدیل گردد و احتمالاً بخشی از شهربازی هم در آن جا اجرا خواهد شد.
مذاكراتی هم برای تولید آكواریوم و پارك آبی در جریان است؛ برای پارك آبی سرمایه گذارانی رجوع و شهرداری به صورت فشرده با سه نفر در حال مذاكره است و با هركدام از آن ها كه شرایط خوب و توان اجرایی بالایی داشته باشد، قرارداد منعقد خواهد شد.
همچنین مطالعات كارتینگ و پیست موتورسواری در حال انجام می باشد كه امیدواریم آن را هم در قالب پروژه های خود به بهره برداری برسانیم.
* برای تله كابین برنامه ای دارید؟
شهرداری پیگیر مجوزهای تله كابین بوده و این پروژه برپایه مصوبه شورای شهر و مطالبه مردمی جزو اولویت های شهرداری است كه البته نیاز به تمهیدات خاص اجرایی دارد.
مجوزهای تله كابین هنوز گرفته نشده و با منابع طبیعی مشغول رایزنی هستیم اما پیش از اجرای این پروژه باید به مسائلی همچون تمهیدات ترافیكی هم توجه كرد.
* پروژه هایی كه توضیح دادید بیشتر در حوزه گردشگری بود برای حل مشكلات دیگر شهر همچون ترافیك چه برنامه ای دارید؟
بازگشایی محور افسران جزء اولویت های عمرانی شهرداری است؛ ترافیك محدوده میدان مفتح و بلاتكلیفی پروژه تقاطع غیرهمسطح در محور افسران نارضایتی هایی را برای مالكان منطقه بوجود آورده است، از این رو راه اندازی این پروژه مهم در دستور كار شهرداری است و یك تقاطع و یك میدان كه مصوبه طرح جامع حمل و نقل بوده و به تصویب شورای ترافیك استان هم رسیده، اجرا خواهد شد.
ادامه این گفتگو در ایام آینده منتشر می گردد.

1397/04/21
19:49:43
5.0 / 5
5037
تگهای خبر: بازار , ترافیك , تولید , شهردار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی