مسیرساز
رئیس اتحادیه كارگران قراردادی:

جلوی ورود بی رویه اتباع بیگانه را بگیرید

جلوی ورود بی رویه اتباع بیگانه را بگیرید

مسیرساز: رئیس اتحادیه كارگران قراردادی می گوید در شرایطی كه كشور با نیروهای جوان بیكار زیادی مواجه می باشد، آمار بالای اتباع بیگانه و ورود بی رویه آن ها به كشور به هیچ وجه قابل توجیه نیست.فتح اله بیات در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: دولت باید ابتدا به دنبال بازار اشتغال نیروهای كار داخلی باشد و هر زمان كه این حجم از بیكاران كشور را ساماندهی كرد، برای مهاجرین مجوز كار صادر كند.

وی ادامه داد: اگر كشور به لحاظ نیروی كار داخلی تامین بود و نیروی كار مازاد هم نداشتیم و بازار كار كشش جذب نیروی كار خارجی را داشت، منعی برای ورود اتباع بیگانه نبود، ولی در شرایطی كه با میلیون ها جوان و فارغ التحصیل جویای كار مواجهیم حضور مهاجرین با چنین حجم و گستردگی در كشور قابل توجیه و پذیرش نیست.

رئیس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی با اشاره به هجوم اتباع غیرمجاز كشورهای همسایه به ایران طی سال های گذشته همچون اتباع هندی و پاكستانی، اظهار نمود: متاسفانه اتباع بیگانه به تازگی به وفور دیده می شوند و سوال این است كه وقتی نیروی كار مازاد در داخل داریم، چرا به آسانی كار را به نیروی خارجی می دهیم و اتباع بیگانه را با این تصور كه ارزان هستند و توقع بیمه ندارند، به كار می گیریم؟

سختگیری مرزها برای ورود اتباع بیگانه

بیات با اشاره به اینكه مرزهای كشور در ورود بی رویه اتباع بیگانه كوتاهی می كنند، اظهار داشت: اگر مرزها به دقت كنترل و سختگیری بیشتری اعمال شود، چرا باید اتباع غیرمجاز با سواری و به شكل قاچاقی از مرزها وارد ایران شوند؟

او ادامه داد: متاسفانه گاها متوجه می شویم مهاجرین غیر مجازی كه وارد كشور می شوند، به جای بازگرداندن به كشورشان با پرداخت مبلغی ناچیز بعنوان جریمه رها می شوند و پس از مدتی مجوز كار می گیرند، در صورتی كه با نگاه مادی نمی گردد كار زیربنایی كرد و باید این تفكر اصلاح شود.

این مقام مسئول كارگری اظهار داشت: درست است كه آن ها هم برادران دینی ما هستند و حس نوع دوستی در اولویت است، ولی نباید اصل را فدای فرع نماییم و معیشت و كار هموطنان و نیروهای بیكار خویش را فدای پول و جریمه اتباع بیگانه نماییم.

ایجاد مشكلات امنیتی با ورود بی رویه مهاجرین

بیات در انتها با اشاره به اینكه با صدور بخشنامه نمی توان از ورود اتباع بیگانه در كشور جلوگیری كرد، اظهار داشت: دستگاه های متولی و مسئول از وزارت كشور و وزارت امور خارجه گرفته تا وزارت كار و نیروی انتظامی باید دقت و نظارت و بازرسی بیشتری داشته باشند و مرزها را برای ورود اتباع غیرمجاز باز نگذارند. اگر ورود هر تبعه ای به ایران آسان باشد، فردا رسیدگی و مهار آن سخت خواهد بود و می تواند مشكلات امنیتی زیادی به وجود آورد.

رئیس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی ورود مجلس به مبحث اتباع بیگانه را خواهان شد و اظهار داشت: در كشورهای دیگر ورود اتباع بیگانه با اولویت سرمایه گذاران و متخصصان كه پول و دانش وارد كنند، صورت می گیرد ولی آیا ما می توانیم به استرالیا و انگلیس به راحتی نیرو اعزام كنیم؟

بخشنامه ممنوعیت اشتغال اتباع بیگانه با هدف تولید اشتغال و حل مشكل بیكاری نیروهای جویای كار ایرانی، سال ها قبل از جانب معاون اول ریاست جمهوری ابلاغ و وزارت كار مامور شد تا اسامی دستگاه های متخلفی كه در این زمینه همكاری نمی كنند، اعلام نماید. اشتغال اتباع بیگانه در ایران یكی از موضوعاتی است كه طی سه دهه گذشته به چالشی در بازار كار ایران تبدیل گشته و دولت ها نتوانسته اند عملا اقدامات موثری را در ساماندهی آن صورت دهند. بر مبنای ماده ۱۲۰ قانون كار ایران، اتباع بیگانه نمی توانند در ایران مشغول به كار شوند، مگر آنكه اولا دارای روادید ورود با حق كار مشخص بوده و ثانیا مطابق قوانین و آئین نامه های مربوطه پروانه كار دریافت كرده باشند.
1397/02/26
15:54:30
5.0 / 5
4469
تگهای خبر: بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی