مسیرساز
كار و تعاون در هفته ای كه گذشت...

۸۵۰ هزار نفر در صف انتظار بازار كار

۸۵۰ هزار نفر در صف انتظار بازار كار

مسیرساز: مهمترین عناوین خبرهای این هفته حوزه كار و تعاون به ایجاد بیش از ۱۷۰۰ فرصت شغلی در بخش تعاون، انتظار ۸۵۰ هزار نفر برای ورود به بازار كار، قطع بیمه پردازی ۱۹۵ هزار كارگر ساختمانی و رشد ۵۵ درصدی تشكل های كارگری و كارفرمایی در دولت دوازدهم اختصاص داشت.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، هفته ای كه گذشت به علت تلاقی با هفته كارگر پرخبر بود.از همایشهای تشكل های كارگری و كارفرمایی تا بازدیدهای استانی وزیر كار كه در قالب هفته كارگر برگزار گردید.

وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در همایشی، نادیده گرفتن توانمندی های زنان را باعث به هم خوردن تعادل و نظم جامعه عنوان نمود.

به اعتقاد وی با عنایت به اهمیت نقش زنان در سیمای آینده بازار كار نمی توان جایگاه زنان و توانایی های آنها را نادیده گرفت و بر همین مبنا جهت استفاده از ظرفیت زنان باید برنامه ریزی مناسب صورت گیرد.

وزیر كار از افزایش ۵۵ درصدی تشكل های كارگری و كارفرمایی در دولت دوازدهم اطلاع داد و گفت سال قبل ۸۰۰ هزار شغل بوجود آمده كه ۶۰ درصد آنها را زنان به دست آورده اند.

وی همینطور از آغاز بازنشستگی روستاییان اطلاع داد و تصریح كرد: یك میلیون و ۶۵۰ هزار نفر از روستاییان و عشایر هم در حال بیمه هستند.

شهیندخت مولاوردی - دستیار ویژه رییس جمهوری - بر این باور است كه استفاده از كالای ایرانی نیازمند استانداردسازی، تجاری سازی و برندسازی است.

او در نشستی اعلام نمود كه برای پشتیبانی از كالای ایرانی باید یك جامعه تولید محور به وجود آید كه در آن هم كار یك ارزش باشد و هم كارگر كرامت پیدا كند.

در هفته ای كه گذشت رییس موسسه كار و تامین اجتماعی اعطای نشان ملی كار شایسته به كارگران و كارفرمایان را پیشنهاد كرد.

سپهری در نشستی اعلام نمود كه تولید فرصتهای برابر برای آحاد جامعه به منظور دستیابی به كار مناسب در شرایط آزاد و ایمن با رعایت كرامت انسانی همواره باید مدنظر قرار گیرد.

او به مقوله حقوق بنیادین كار هم اشاره داشت و منع كار اجباری، منع تبعیض، پشتیبانی از حق تشكلها و مذاكره جمعی، ممنوعیت كار كودك و رعایت حداقل سن كار را همچون حقوق انسانی در رابطه با كار برشمرد.

یك مقام مسئول در وزارت كار از انتظار ۸۵۰ هزار نفر برای ورود به بازار كار خبر داد. به قول مدیركل توسعه اشتغال وزارت كار برپایه آمارهای موجود، ۸۵۰ هزار نفر در صف ورود به عرصه های اشتغال و بازار كار قرار دارند كه ۸۰ درصد آنها فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند.

آنطور كه ازوجی گفته از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ به صورت متوسط برای ۵۱۰ هزار نفر شغل بوجود آمده و در اقدامات اخیر دولت درجه صدمه پذیری اشتغال كاهش یافته تا به ایجاد اشتغال پایدار كمك نماید.

فروردین ماه امسال ۱۷۳۳ فرصت شغلی در بخش تعاون به وجود آمد. بر مبنای گزارش مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در فروردین ماه سال ۱۳۹۷، ۱۶۱ تعاونی و یك اتحادیه در سراسر كشور تشكیل و ثبت شده كه تعداد اعضای آن بیش از ۱۷۸۰ نفر بوده و حدود ۱۷۳۳ فرصت شغلی را تولید كردند.

بیشترین تعداد تعاونی مربوط به استانهای فارس و گلستان و بیشترین نوع فعالیت و اشتغالزایی هم متعلق به تعاونی های بخش كشاورزی و صنعت بوده است.

اما قطع بیمه پردازی ۱۹۵ هزار كارگر ساختمانی خبر دیگری بود كه نایب رییس كانون انجمن های صنفی كارگران ساختمانی اعلام نمود.

آنطور كه هادی ساداتی گفته، ۸۵۰ هزار نفر از كارگران ساختمانی در حال بیمه پردازی هستند و ۱۳۵ هزار نفر هم به علت عدم تمایل به بیمه و یا تغییر شغل برای ثبت نام رجوع نكردند.

او می گوید با بررسی هایی كه از سامانه ثبت نام كارگران ساختمانی داشتیم متوجه شدیم كه ۱۹۵ هزار نفر كه از دوره های قبل بیمه پردازی می كردند، بنا به دلایلی نظیر بازنشستگی، تغییر شغل و یا عدم تمایل به بیمه نتوانستند حق بیمه های خویش را بپردازند و بیش از ۱۵۰ هزار نفر از آنها هم در جریان شناسایی از چرخه كار حذف شدند كه آمار بیمه پردازیشان بعنوان مختومه اعلام گردید.
1397/02/14
21:05:06
5.0 / 5
4543
تگهای خبر: بازار , تولید , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی