مسیرساز
در گفتگو با مهر عنوان شد؛

استعفای شهردار رد شود، نجفی ملزم به ادامه فعالیت است

استعفای شهردار رد شود، نجفی ملزم به ادامه فعالیت است

مسیرساز: یك حقوقدان اظهار داشت: اگر شورای شهر تهران به استعفای شهردار نه بگوید، از لحاظ قانونی شهردار مكلف است به فعالیت هایش در شهرداری ادامه دهد.علی دشتی حقوقدان و رییس هیات رسیدگی به تخلفات اداری شهرداران كشور در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به استعفای شهردار تهران و مخالفت اعضای شورای شهر اظهار داشت: بر مبنای قانون، استعفای شهردار باید به تصویب اعضای شورای شهر برسد و اگر اكثریت استعفا را قبول نكنند، شهردار مستعفی نمی گردد.
وی ادامه داد: اگر شهردار همچنان به استعفای خود اصرار داشته باشد و حتی ادامه كار ندهد، عدم ادامه كار غیرقانونی است و این مسئله می تواند بعنوان تخلف مورد پیگیری نهادهای نظارتی قرار گیرد. ازاین رو حتماً باید استعفا مورد قبول شورا قرار گیرد و بعد از آن شهردار بر سر كار خود حاضر نشود و در صورت عدم پذیرش استعفا مكلف است كه به كار خود ادامه دهد.
دشتی اضافه كرد: اعضای شورا بعنوان نمایندگان مردم باید از دلایل استعفای شهردار قانع شوند و شهردار باید بتواند اعضای شورا را بعنوان نمایندگان مردم برای كناره گیری قانع كند.
وی در پاسخ به پرسشی در مورد اینكه آیا در شهرداری های سایر شهرهای كشور این مورد وجود داشته است، اظهار داشت: مواردی بوده كه شهردار تمایل به ادامه كار نداشته و شورا با استعفا مخالفت كرده و شهردار مجبور شده به كار خود ادامه دهد و اگر شهرداری از ادامه فعالیت ها خودداری كرده بعنوان تخلف در وزارت كشور مورد بررسی قرار گرفته اما در شهرداری تهران چنین موضوعی وجود نداشته، همینطور مرجع رسیدگی به تخلف هم وزارت كشور نیست. به نظر می آید اگر شهردار مصر باشد كه بر سر كار خود حاضر نشود، به علت مسائل اجتماعی و سیاسی، باید هر چه زودتر تعیین تكلیف شود اما بر مبنای قانون شهرداری ها ماده ۷۰ تا ۷۳ خودداری از فعالیت در شهرداری در صورت عدم پذیرش تخلف است و شهردار نمی تواند بر مبنای تشخیص شخصی از ادامه كار خودداری كند.
وی ادامه داد: مواردی كه شهردار از سمت خود كناره گیری می كند بركناری توسط شورای شهر بر مبنای مقررات قانونی، تعلیق از جانب دادگاه، از بین رفتن شرایط احراز شهرداری و استعفا است و شهردار به صلاحدید شخصی نمی تواند فعالیت خویش را خاتمه دهد و بر مبنای تبصره ۴ ماده ۸۰ قانون شوراها باید یكی از موارد در مورد خاتمه كار حادث شود.

1397/01/18
14:56:01
5.0 / 5
4394
تگهای خبر: شهردار , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی