مسیرساز

مهمترین خبرهای اقتصادی ایسنا در نخستین روز كاری ۱۳۹۷

مهمترین خبرهای اقتصادی ایسنا در نخستین روز كاری ۱۳۹۷

مسیرساز: «برنامه وزارت اقتصاد برای پشتیبانی از كالای ایرانی»، «معاملات كم حجم بورس در نخستین روز كاری سال ۹۷»، «۲۵ درصدی شدن رشد مصرف بنزین» و اخبار در رابطه با نامگذاری سال جدید، بعضی از مهمترین خبرهای اقتصادی امروز یكشنبه پنجم فروردین ماه است.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، صحبت های مسعود كرباسیان در ارتباط با برنامه های وزارت اقتصاد در پشتیبانی از كالای ایرانی از اخبار مهم اقتصادی امروز است. وزیر اقتصاد در این باره گفته است: یك برنامه راهبردی دیده شده كه باید صورت گیرد. البته فرمایشات مقام معظم رهبری ناظر بر همه زمینه هاست. وقتی می گوییم كالای ایرانی حمایت شود؛ این مورد مشمول مصرف كننده، تولیدكننده، صنف، سرمایه گذار و غیره می گردد. یعنی همگی باید دنبال كنند.

وی همینطور اظهار نمود: در سیستم بانك ها باید جهت گیری به سمت بخش تولید باشد با در نظر گرفتن نرخ های سود ترجیحی برای آن ها. همین زمینه اشتغال را فراهم نموده و زمینه تولید داخلی را فراهم می كند. در مبحث گمرك هم باید از صادرات حمایت نماییم و در بحث واردات تخفیفاتی برای واردات مواد اولیه بنگاه ها باید در نظر بگیریم. همینطور باید رابطه ای تولید نماییم كه مردم بفهمند آیا كالایی كه مصرف می كنند قاچاقی وارد شده یا به صورت رسمی كه اگر به صورت قاچاق وارد شده باشد آن ها هم از خرید آن صرف نظر كنند.

بورس تهران شاهد معاملات كم حجم در نخستین روز كاری امسال

در نخستین روز كاری بورس تهران در سال ۱۳۹۷ فعالان بورسی شاهد بازاری كم حجم بودند؛ شاخص كل در روندی آرام ۱۳۵ واحد رشد كرد.

همچنین امروز شاخص كل بازده نقدی و قیمتی ۱۳۵ واحد رشد كرد و تا رقم ۹۶ هزار و ۴۲۵ واحدی بالا رفت و شاخص كل هم وزن هم شاهد رشد ۲۴ واحدی بود.

ارزش معاملات امروز تحت تاثیر تعطیلات سال نو به شدت كاهش پیدا كرد و به رقم ۶۰ میلیارد تومان رسد و همینطور حجم معاملات به حدود ۳۱۴ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.

رشد مصرف بنزین به ۲۵درصد رسید

مصرف بنزین در روز شنبه (چهارم فروردین ماه) به میزان ۹۳ میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر رسید كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵ درصد رشد داشته است.

آمار مصرف سوخت چهارم فروردین نشان از مصرف ۹۳ میلیون و ۴۰۰ هزار لیتری بنزین و رشد ۲۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل كه ۷۴ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر بوده، داشته است.

برای مبارزه با قاچاق ارز چه خواهید كرد؟

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز اظهار داشت: در زمینه قاچاق ارز لازم است اقدامات بازدارنده ای جهت مقابله با رشد كاذب نرخ ارز صورت گیرد.

علی مویدی خرم آبادی تصریح كرد: با عنایت به اینكه بحث كنترل نرخ ارز جزو تدابیر ریاست جمهوری و دولت به حساب می آید بطور قطع لازم است در این زمینه تمهیدات و اقدامات هدفمندی در دستور كار قرار گیرد.

امسال منابع آبی پایتخت ایمن می شود

زلزله های اخیر در كشور باعث شد تا مسئولان تهرانی نگاه جدی تری به تامین آب داشته باشند، از این رو طبق وعده مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان تهران در سال ۱۳۹۷ تعداد ۳۰ سامانه توزیع اضطراری آب در تهران ساخته می گردد.

در این رابطه محمد پرورش مدیر عامل شركت آب و فاضلاب استان تهران با بیان این كه برای این مهم شیرهای قطع سریع آب را روی كل مخازن تهران نصب كرده ایم، به ایسنا اظهار داشت: به هنگام وقوع زلزله به سرعت این سیستم عمل می كند و آب از داخل مخازن خارج نمی گردد كه این مساله می تواند در تامین آب كمك رسان باشد.

از ساخته دست كارگر ایرانی حمایت كنیم

به اعتقاد رییس كانون عالی شوراهای اسلامی كار راه برون رفت از معضل بیكاری و ركود بنگاه ها، پشتیبانی از تولید ساخته دست كارگران زحمتكش كشور است.

اولیا علی بیگی در ارزیابی نام گذاری سال ۱۳۹۷ به نام پشتیبانی از كالای ایرانی، اظهار داشت: چند سالی است كه نامگذاری سال ها از جانب مقام معظم رهبری با مبحث اقتصادی صورت می گیرد و نشان دهنده این است كه سیاست های كلان نظام برای مبحث اقتصاد كه پیش زمینه رفاه جامعه است، اهمیت خاصی قایل است ولی شعار امسال بیشتر دولت، تولیدكنندگان و كارگران را مخاطب قرار داده و باید بیش از دیگران به این نكته توجه نمایند.

۵۳ هزار كیلومتر جاده تحت پوشش رومینگ ملی نسل چهارم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تحت پوشش خدمات رومینگ ملی نسل چهارم قرار گرفتن ۵۳ هزار كیلومتر از جاده های كشور در روزهای نوروز اطلاع داد.

محمدجواد آذری جهرمی در مطلبی در توییتر اظهار نمود: در نوروز امسال بیش از ۵۳ هزار كیلومتر از طول جاده های كشور تحت پوشش خدمات رومینگ ملی نسل چهارم تلفن همراه قرار گرفت و تابحال بیش از ۱.۲ میلیون نفر از مشتركان به صورت همزمان از این خدمات بهره گرفته اند.

توجه ویژه مخابرات ایران به پشتیبانی از كالای ایرانی

مدیرعامل شركت مخابرات ایران در مطلبی در صفحه اینستاگرام خود با تاكید بر ضرورت حمایت قاطبه مردم از كالای ایرانی اظهار نمود: بدون تردید خیلی از مهمترین مشكلات اقتصادی اجتماعی نظیر اشتغال، فقر، اعتیاد، و حتی مناسبات بین المللی كشور در صورتی سامان خواهد یافت كه كشورمان بتواند از اقتدار مناسب و قابل قبولی در بخش تولید ملی برخوردار شود و برای جلب این حمایت، حركت هماهنگ مدیران و مصرف كنندگان برای ارتقاء فرهنگ تولید و مصرف كالای ایرانی ضروری می باشد.

مجید صدری همینطور به مبحث بحران آب اشاره و تصریح كرد: در مبحث آب هم با عنایت به وارد شدن كشور در دهه دوم خشكسالی و بخصوص كاهش ۴۰ درصدی بارش ها در سال اخیر، ضرورت كمك به شرایط پر مخاطره سال جدید را باید در نظر داشت. عدم توجه جدی مردم به مقوله مصرف آب و نداشتن رویكردهای نوین سبب شده است كه در سال ۱۳۹۷ جامعه ایرانی مبحث خشكسالی و كمبود آب را بیش از پیش لمس كند. همانگونه كه وزیر محترم نیرو دوم فروردین ماه در پیامی به مناسبت روز جهانی آب از جامعه ایرانی می خواهد كه به اهمیت آب بیندیشیم و در گذشته خود به دیده انتقاد و انصاف بنگریم.
1397/01/06
13:34:41
5.0 / 5
4680
تگهای خبر: خدمات , ساخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی