مسیرساز
رئیس سابق شورای شهر تهران عنوان كرد:

چرا درختان ولیعصر خمیده شده اند، مهاجرت خطرناك به پایتخت

چرا درختان ولیعصر خمیده شده اند، مهاجرت خطرناك به پایتخت

مسیرساز: رئیس سابق شورای شهر تهران به بهانه رونمایی از مستند پایتخت به بررسی بعضی از چالش های شهر تهران پرداخت.به گزارش مسیرساز به نقل از مهر، مهدی چمران در نشست رونمایی از مستند «پایتخت» به كارگردانی علی نیكبخت كه در خبرگزاری مهر برگزار شده بود، اظهار داشت: خوشبختانه به مشكلات تهران در این مستند به خوبی پرداخته شده، هرچند بعضی از مشكلات فرهنگی همچون ناهنجاری های اجتماعی، مشكلات فرحزاد مطرح نشده بود. مشكلات ایمنی بازار و بافت فرسوده بعضی از معضلات تهران هستند؛ هر چند كه در تهران در مورد نوسازی بافت فرسوده از شهرهای دیگر جلوتر هستیم، اما وسعت بافت فرسوده ای كه در تهران وجود دارد در سایر شهرها وجود ندارد.
وی با اشاره به مبحث برج باغ ها كه در این مستند بعنوان عامل تخریب بافت ها عنوان شده بود، اظهار داشت: چیزی به نام برج باغ نداریم. برج به ساختمان بالای ۱۲ طبقه گفته می گردد و در این باغ ها چنین ساختمان هایی وجود ندارد. بر مبنای این مصوبه، صاحبان باغ ها برای آنكه درختان خویش را حفظ كنند می توانند در ۳۰ درصد زمین خود ساختمان بسازند كه معمولا پیش از این هم چنین ساختمانی در باغ ها وجود داشته و تنها اجازه ساخت طبقات بیشتر داده می شد.
چمران با اشاره به اینكه هم اكنون یك درخت هم خشك شود شامل حال جریمه های سنگین خواهد شد، اظهار داشت: بر مبنای مصوبه ای كه برای حفاظت از باغات داشتیم، ۷۰ درصد درختان حفظ می شد، در صورتی كه پیش از این برای ساخت و ساز، درختان را به بهانه های مختلف خشك می كردند. هم اكنون هم پیشنهاد بهتری برای جایگزین كردن این مصوبه ندارند. این مربوط به باغات زیر ۲ هزار متر است و اجازه هیچ گونه ساخت و ساز در باغات بزرگ مقیاس را نداده ایم.
با فروش تراكم در تهران، درآمد شهرداری چشمگیر شد. اتوبان ها و پل ها، فرهنگسراها تولید شده و تحولی در شهر به وجود آمد كه خودش یك نوع جاذب جمعیت بود اما فرو ریختن قوانین شهری از همین نقطه آغاز شدرئیس شورای شهر چهارم با اشاره به موضوعات اشاره شده در مورد حومه تهران و اینكه برای حومه برنامه ریزی نشده است، اظهار داشت: از سال ها پیش برای تهران و حومه برنامه ریزی شده و كارگروهی در زمان پهلوی بعنوان كارگروه توسعه شهری كه رئیس آن شخص شاه بود و اگر در جلسات حاضر نبود، نخست وزیر شركت می كرد، در مورد گسترش ناپایدار و نامتوازن تهران جلسه برگزار می كردند. پس از انقلاب هم چنین جلساتی تشكیل شد و در دهه ۷۰ طرحی برای اداره تهران كه بدون برنامه اداره می شد، تدوین شد تا شهرداری كه بیشتر بر مبنای مصوبات شورای عالی شهرسازی و شهردار تصمیم می گرفتند، بر مبنای این طرح پنجساله تهران را اداره كنند كه معروف است شهردار وقت این طرح را در كشوی میزش گذاشت یا در عمل به آن توجهی نكرد.
وی در مورد اینكه آن زمان هم مبحث انتقال پایتخت مطرح شده بود، اظهار داشت: آن زمان شهردار از رئیس جمهور درخواست كرده بود اداره تهران را با آزادی عمل به شهرداری بسپارند و ریشه خیلی از قانون شكنی ها در آن زمان شكل گرفت كه ساختمان ها بدون طرح، با تراكم های بالا مجوز ساخت می گرفتند و درآمد شهرداری ها ناگهان بالا رفت. خاطرم هست پیش از این حبیبی شهردار تهران بامداد های پنجشنبه با استفاده از رادیو با مردم گفتگو می كرد و می گفت بودجه شهرداری تهران ۱۵ میلیارد تومان است و با این بودجه به درستی نمی گردد شهر را اداره كرد اما ناگهان با فروش تراكم، درآمد شهرداری چشمگیر شد. اتوبان ها و پل ها، فرهنگسراها تولید شده و تحولی در شهر به وجود آمد كه خودش یك نوع جاذب جمعیت بود اما فرو ریختن قوانین شهری از همین نقطه شروع شد و ما به سمت فروش شهر رفتیم تا چهره پایتخت را عوض نماییم.
چمران ادامه داد: هم اكنون صدها ساختمان بلندمرتبه وجود دارد كه در این سال ها تولید شده و تعدادی از آنها پروانه ساخت ندارند و سابقه ای هم وجود ندارد كه این ساختمان ها چگونه تولید شده است.
وی در ادامه با اشاره به جلسات برنامه ریزی برای شهر تهران در پس از انقلاب اظهار داشت: در این جلسات قرار بود برای شهر تهران و مجموعه اطرافش مانند كرج، شهریار، رباط كریم، اسلامشهر، لواسانات تصمیم گیری شود اما چون ریاست این مجموعه را به استانداری تهران واگذار كرده بودند و زور آن به وزرا نمی رسید، این جلسات خروجی نداشت. ما در سال ۸۴ جلسات فشرده ای با حضور رئیس جمهور و معاون اول برگزار كردیم و طرح جامع تهران شكل گرفت.
مشكل تولید حاشیه نشینی در تهران ناشی از مشكلات اقتصادی در سایر استان هاست
چمران مشكل تولید حاشیه نشینی در تهران را ناشی از مشكلات اقتصادی در سایر استان ها دانست و اظهار داشت: رشد جمعیت در شهرستان های اطراف تهران از خود تهران بیشتر است و جالب آنكه رشد جمعیت شهر تهران از متوسط كل كشور كمتر است، این نوع مهاجرت، مهاجرت خطرناكی است زیرا مشكلات این حاشیه نشینی وارد شهر تهران می گردد. ترافیك و دودش مربوط به مردم تهران است و كاری هم نمی توانیم بكنیم، اگر پایتخت هم منتقل شود باز هم همین اتفاق می افتد، باید ریشه ها را درست كرد.
بیشتر این درختان به خاطر دود زیاد صدمه دیده اند و خیلی هایشان پوك است. بعضی از این درختان را با سیمان پر كرده اند كه فقط سرپا بمانند و آن هم تنها دلیلش دود فراوانی است كه در این خیابان وجود دارد وی ادامه داد: باید دید چرا روستاها آب و هوای خوب را رها می كنند و به تهران گران و آلوده می آیند. باید برای تولید درآمد در شهرهای كوچك و روستاها كاری كرد. اگر درآمد وجود داشته باشد، چنین مهاجرت هایی شكل نمی گیرد اما در غیر این صورت دور تهران را دیوار بكشیم، شهر را گران نماییم باز هم این اتفاق می افتد.
چمران در مورد درختان ولیعصر هم اظهار داشت: بیشتر این درختان به خاطر دود زیاد صدمه دیده اند و خیلی هایشان پوك است. بعضی از این درختان را با سیمان پر كرده اند كه فقط سرپا بمانند و آن هم تنها دلیلش دود فراوانی است كه در این خیابان وجود دارد. همینطور ساخت و سازهایی كه در دو سوی خیابان ولیعصر است سبب شده نور خورشید به درختان نرسد كه مصوبه ای داشتیم كه این ساختمان ها باید عقب نشینی كنند تا نور خورشید به درختان بتابد. اگر دقت كنید این درختان به جهت اینكه نور بگیرند به سمت میانه خیابان خم شده اند.

1396/12/16
18:47:30
5.0 / 5
4554
تگهای خبر: ساخت , شهردار , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی