مسیرساز

تشریح شش ایراد هیات تطبیق به طرح ترافیك جدید

تشریح شش ایراد هیات تطبیق به طرح ترافیك جدید

مسیرساز: معاون نظارت شورای شهر تهران با تشریح شش ایراد هیات تطبیق به طرح ترافیك جدید اظهار داشت: روز شنبه ایرادات این هیات در كمیسیون تخصصی بررسی می گردد.


افشین حبیب زاده در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به ایرادات هیات تطبیق به طرح جدید ترافیكی پایتخت اظهار داشت: دقت داشته باشید كه طرح ترافیك جدید مصوبه شورای ترافیك تهران را دارد و لازم الاجراست و تنها در شورای شهر عوارض آن تصویب شده است.
وی با اشاره به اینكه هیات تطبیق شش ایراد به طرح ترافیكی جدید گرفته است اظهار داشت: نخستین ایراد این هیات به طرح ترافیك جدید "شكلی" بوده و عنوان داشته كه باید قید می شده كه این مصوبه چه تعداد رای آورده است كه این مساله جز مسائل مورد بحث هیات تطبیق نیست.
معاون نظارت شورای شهر تهران با اشاره به اینكه دومین ایراد هیات تطبیق، مربوط به عوارض محدوده زوج و فرد بود، اضافه كرد: هیات تطبیق اعلام نموده است كه ورود به محدوده زوج و فرد مجانی بوده و نمی توان برای آن عوارضی تعیین كرد در صورتی كه این مساله جز اختیارات شورای ترافیك تهران است و هیات تطبیق هم اجازه ورود به حیطه وظایف شورای ترافیك را ندارد چراكه این هیات تنها مصوبات شورا را با قانون تطبیق می دهد و نمی تواند درمورد مصوبه شورای ترافیك اظهارنظر كند. هر چند كه برپایه مصوبه شورای عالی ترافیك گستره محدوده طرح ترافیك جدید به حلقه دوم یا همان زوج و فرد منوط به اثرگذاری اجرای طرح در محدوده طرح ترافیك است و اگر مسئولان امر بعد از سه ماه از اجرای طرح جدید ترافیكی به این جمع بندی برسند كه به علت موفقیت آمیز بودن طرح، باید محدوده زوج و فرد هم درگیر شود این محدوده هم زیر بار طرح جدید می رود.
وی اضافه كرد: شورای شهر تهران برای عدم بررسی مجدد عوارض نسبت به تعیین عوارض به صورت پیش دستانه اقدام كرده است تا اگر این طرح در محدوده زوج و فرد تسری یابد، مشكلی بابت تعیین عوارض نباشد.
حبیب زاده در تشریح سومین ایراد هیات تطبیق اظهار داشت: برپایه مصوبه شورا در ایام آلوده كه شاخص آلایندگی بیش از 100 است، ضریب عوارض تردد یك و نیم برابر افزایش می یابد اما هیات تطبیق عنوان كرده كه هم اكنون فروش طرح ترافیك از جانب كمیته اضطرار ممنوع می گردد و خواستار شفاف سازی در این مورد هستند اما باید بگویم كمیته اضطرار فروش آرم روزانه را ممنوع می كرد و افرادی كه دارای آرم های سالیانه و مدت دار بودند می توانستند آزادانه تردد كنند اما حالا در طرح ترافیك جدید همه افراد می توانند به شرط پرداخت عوارض بالاتر تردد داشته باشند و تردد برای افرادی كه طرح ترافیك داشتند چه آلودگی هوا بالا و چه زیر 100 بود تفاوتی نداشت و تنها برای مردم محدودیت تولید می كرد.
وی در تشریح چهارمین ایراد هیات تطبیق اظهار داشت: ایراد چهارم درمورد وضعیت جانبازان در طرح ترافیك جدید بود و عنوان داشتند كه برپایه قانون باید طرح ترافیك برای آنها مجانی باشد در حالیكه در قانون آمده است كه "وزارت كشور" می بایست تدابیری برای تردد مجانی جانبازان در نظر بگیرد و این ربطی به شهرداری ندارد هرچند كه ما در این حوزه هم تغییری اعمال نكرده و جانبازان اعصاب و روان بالای 25 درصد و جانبازان غیر اعصاب و روان بالای 75 درصد می توانند مانند گذشته به صورت مجانی تردد كنند.
حبیب زاده با اشاره به اینكه هیات تطبیق در پنجمین ایراد خود عنوان كرده است كه تعیین ضریب برای خودروهای آژانس و... بر افزایش كرایه آنها تاثیر می گذارد اظهار داشت: رانندگان آژانس و... از تخفیف 50 درصدی برخوردار می باشند اما این تنها ایراد هیات تطبیق است كه می توان مجددا درمورد تاثیرات عوارض بر كرایه آنها بحث كرد.
معاون نظارت شورای شهر تهران با اشاره به اینكه هیات تطبیق در آخرین ایراد خود به عوارض بالای تردد كامیون ها در شهر ایراد گرفته است اظهار داشت: اساسا كامیون های بالای 6 تن نمی توانند به شهر به غیر از هنگامه شب وارد شوند و تنها كامیون هایی بنا به ضرورتشان می توانند در طول روز در شهر تردد كنند كه در مصوبه شورای شهر آمده است كه این كامیون ها باید علاوه بر جدول هر ساله، عوارض بدهند چراكه معتقدیم این كامیون ها علاوه بر آلودگی، تاثیراتی بر روی جریان ترافیك می گذارند كه لازم است عوارض بیشتری پرداخت كنند.
حبیب زاده با اشاره به اینكه ایرادات هیات تطبیق در جلسه روز شنبه (فردا) كمیسیون حمل و نقل بررسی خواهد شد اظهار داشت: همچنین روز یكشنبه این مورد در صحن علنی شورای شهر بررسی می گردد تا پاسخ قانونی به هیات تطبیق در این زمینه داده شود.1396/12/04
11:57:26
5.0 / 5
4653
تگهای خبر: تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی