مسیرساز

چرخش مستاجران به سمت مالكیت

چرخش مستاجران به سمت مالكیت

مسیرساز: واكاوی آمار اتحادیه املاك از معاملات مسكن در بهمن ماه نشان داده است گروهی از خانوارهای اجاره نشین به سمت مسكن ملكی سوق یافته اند.


به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، جدیدترین آمار معاملات مسكن در بهمن ماه كه توسط اتحادیه مشاوران املاك ارائه شده نشان داده است تعداد قراردادهای خرید و فروش مسكن شهر تهران ۸.۶ درصد افزایش یافته و در مقابل، تعداد اجاره نامه ها ۲۹ درصد كاهش داشته است. به بیان دیگر، تقاضا برای خرید مسكن نسبت به تقاضای اجاره نشینی بالاتر بوده است. این نشانه می تواند حاكی از آن باشد كه طی یك سال اخیر توان مستاجران تهرانی برای خرید بالا رفته و بخشی از این گروه از جانب مسكن استیجاری به سمت مسكن ملكی سوق یافته اند.

در كل كشور هم اوضاع به همین صورت است. در بهمن ماه قراردادهای خرید و فروش مسكن ۱۰.۶ درصد افزایش یافته و این در شرایطی است كه تعداد اجاره نامه ها ۲۳ درصد پایین آمده است. گزاره فوق می تواند برای كل كشور هم مصداق داشته باشد.

از جمله دلایل افزایش تقاضا برای خرید مسكن می تواند به پرداخت تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی با نرخ ۹.۵ درصد، نزدیك شدن قیمت مسكن به كف و تورم انتظاری ملك در سال ۱۳۹۷ مربوط باشد.

با این كارنامه می توان دریافت كه با وجود افزایش میانگین ۸.۹ درصدی قیمت مسكن طی ۱۰ ماهه ابتدای امسال، قدرت خرید متقاضیان هم بالا رفته است. اما مساله این است كه هم اكنون قیمت مسكن نسبت به تورم عمومی ۰.۷ درصد و نسبت به تورم نقطه به نقطه ۸.۲ درصد بالاتر قرار دارد كه می تواند خطری برای پیش رونق بازار مسكن محسوب شود. شاید به همین علت باشد كه رشد ۵۰ درصدی معاملات در آذرماه نسبت به مدت مشابه سال قبل به یكباره در دی ماه و بهمن ماه دچار افت شد و به ۱۳.۵ و سپس ۸.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن رسید. به بیان دیگر با وجود افزایش نسبی قراردادهای ماهیانه، پس از آذرماه، سرعت رشد نقطه به نقطه معاملات كم شده است.

از جمله دلایل افت دو ماه اخیر بازار مسكن می توان به التهاب بازار ارز و گسیل سرمایه ها از مسكن سرمایه ای به سمت دلار مربوط باشد.

اتفاق دیگری كه در ایام اخیر افتاد افزایش سود بانكی به ۲۰ درصد با استفاده از گواهی سپرده بود كه احیانا اثرات منفی این تصمیم بر بازار مسكن را باید در ماه های آینده مشاهده كرد. بدین ترتیب احتمال پایین آمدن سرعت رشد معاملات مسكن در ماه های آینده هم وجود دارد.
1396/12/03
15:02:41
5.0 / 5
4342
تگهای خبر: بازار , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی