مسیرساز
معاون بنیاد مسكن:

متقاضی نباشد نمی سازیم

متقاضی نباشد نمی سازیم

به گزارش مسیرساز، معاون مسکن شهری بنیاد مسکن اظهار داشت: تعداد ۲۸۲ هزار واحد نهضت ملی مسکن با حمایت و نظارت بنیاد در مناطق شهری و روستایی درحال ساخت است که در این حوزه با استفاده از تجربه مسکن مهر، تقاضامحور بودن را مدنظر قرار داده ایم و در مناطقی که متقاضی نیست پروژه اجرا نمی نماییم.


حمیدرضا سهرابی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: وزارت راه و شهرسازی معادل ۲۰۰ هزار واحد زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در مناطق شهری به ما تخصیص داده و متقاضی تعریف شده حدود ۱۰۳ هزار واحد است. بنیاد مسکن حدودا ۱۰۰ هزار واحد را آغاز کرده و طی یک سال گذشته ۳۵۰ واحد به مرحله ی افتتاح رسید که شهریورماه در استان قم ۱۸۰ واحد را به صورت نمادین افتتاح کردیم.
وی با بیان اینکه در تقاضامحور بودن پروژه از تجربه مسکن مهر استفاده می نماییم اظهار داشت: اعتقاد داریم طرح نهضت ملی مسکن باید متقاضی محور باشد. در واقع اگر متقاضی نباشد و موضوعات تخصیص زمین، کاربری و الحاقات محقق نشود کار را شروع نمی نماییم.
سهرابی در رابطه با آخرین فرایند اجرای طرح نهضت ملی مسکن توسط بنیاد اظهار داشت: بنیاد مسکن در سه بخش شامل گروه ساخت، بنیاد ساخت و خودمالک، پروژه ها را اجرا می کند. طبیعتا حیطه فعالیت بنیاد مسکن شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر است ولی در بعضی شهرهای بزرگ تر هم مثل قم، بندرعباس و زاهدان درحال فعالیت هستیم.
وی خاطرنشان کرد: علاوه بر ۱۰۰ هزار واحد مسکن شهری، ساخت ۱۸۲ هزار واحد روستایی هم توسط بنیاد مسکن شروع شده که در بخش زمین، تسهیلات و نظارت، خدمات ارائه می دهد.

برای ۶۰۰۰ متقاضی، زمین تأمین نشده است
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه برای حدود ۶۰۰۰ متقاضی ثبت نامی نهضت ملی مسکن، تأمین زمین نشده است اظهار داشت: اجرای پروژه ها مقدماتی دارد که شامل تخصیص زمین، طراحی، پروانه و عملیات آماده سازی است. در مواردی هم ثبت نام شده ولی معادل آن زمین معرفی نشد، یا زمین تخصیص یافت اما بعدا معارض پیدا کرد. در بعضی موارد زمین، اختصاص یافته و طراحی شروع شده ولی متقاضی معرفی نشده است.
به گفته سهرابی، بنیاد مسکن در حوزه شهری طرح نهضت ملی مسکن، زمین در اختیار ندارد و باید وزارت راه و شهرسازی مبادرت به معرفی زمین ها کند. به علت اینکه اراضی خارج از بافت شهری است ابتدا باید در شورایعالی معماری و شهرسازی به تصویب برسد، سپس پروانه صادر شود، مناقصه برای انتخاب پیمانکار صورت گیرد و چون پروژه ها معمولاً بزرگ مقایس هستند، کارها زمان می برد. در بعضی موارد که این فرایند تسریع می شود طرح ها زودتر به اجرا می رسند.

پروژه صدرا در کمتر از سه ماه شروع شد
وی تصریح کرد: در پروژه ۳۱۵۲ واحدی شهر جدید صدرا شیراز ما بعنوان کارگزار فعالیت می نماییم. در این شهر طی کمتر از سه ماه تمام مراحل را طی کردیم که هم اکنون پروژه به مرحله ی بتن ریزی رسیده و بزودی فونداسیون آغاز می شود.
معاون بنیاد مسکن با بیان این وعده که طرح نهضت ملی مسکن در آینده تسریع می شود اظهار داشت: بر مبنای سرعت تأمین زمینهای قابل ساخت امیدواریم در آینده روند اجرای طرح ها سرعت بیشتری به خود بگیرد.
منبع:

1401/06/22
09:58:52
5.0 / 5
217
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
دوستان مسیرساز
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی