مسیرساز
معاون وزیر كار اعلام كرد

هدفگذاری ایجاد ۴۵ هزار شغل تعاونی تا آخر سال

هدفگذاری ایجاد ۴۵ هزار شغل تعاونی تا آخر سال

به گزارش مسیرساز، معاون وزیر تعاون از هدفگذاری ایجاد ۴۵ هزار شغل تعاونی امسال اطلاع داد و میزان اشتغال بوجود آمده در بخش تعاون را بیشتر از یک میلیون و ۸۵۰ هزار فرصت شغلی عنوان نمود.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، همچون قوانین معطوف به بخش تعاون، اصول ۴۳ و ۴۴ قانون اساسی است که در آن بخش تعاون بعنوان یکی از ارکان مهم اقتصاد کشور مورد تاکید قرار گرفته و به نقش آن در تأمین ابزار و شرایط و امکانات کار برای افراد جویای کار و اقدام موثر دولت در ایجاد تعاونی ها برای بیکاران در جهت اشتغال مولد توجه شده است.

بخش تعاون از ظرفیتهای اقتصادی و اجتماعی بالایی برخوردار می باشد و سهم بسزایی در رشد و توسعه اقتصادی، تولید ناخالص داخلی، ایجاد اشتغال مولد و پایدار و تجمیع سرمایه های خرد مردمی دارد.

به اعتقاد کارشناسان اگر رشد و توسعه تعاونی ها به اندازه ای باشد که اکثریت مردم را در برگیرد، توزیع عادلانه ثروت و ریشه کن کردن فقر و شکاف طبقاتی محقق خواهد گردید.

آمار ثبت و تشکیل تعاونی ها در کشور نشان داده است که تعداد شرکتهای تعاونی فعال درحال بهره برداری و در دست اجرا با ۲.۵ درصد افزایش از بیشتر از ۹۶ هزار تعاونی در انتها فروردین ماه ۱۴۰۰ به بیشتر از ۹۹ هزار تعاونی در انتها فروردین ماه ۱۴۰۱ رسیده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، تعداد شاغلین شرکتهای تعاونی افزایش داشته به نحوی که شاغلین تعاونی های فعال درحال بهره برداری و در دست اجرا با ۳.۵ درصد افزایش از یک میلیون و ۷۹۲ هزار و ۷۶۴ نفر در انتها فروردین ۱۴۰۰ به یک میلیون و ۸۵۵ هزار و ۸۷۰ نفر در انتها فروردین ۱۴۰۱ رسیده است.

مهدی مسکنی ـ معاون امور تعاون وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی ـ در گفتگو با ایسنا، در رابطه با آخرین آمار تعداد تعاونی ها در کشور اظهار نمود: تعداد کل تعاونی های فعال کشور ۹۷ هزار واحد بود که با افزوده شدن ۲۰۰۰ واحد دیگر جمعا به حدود ۱۰۰ هزار تعاونی فعال در کشور رسیده است. البته تعدد کل تعاونی های کشور بیشتر از این رقم است.

وی ضمن اشاره به ظرفیتها و پتانسیل های بالای بخش تعاون در مورد میزان اشتغال بوجود آمده توسط تعاونی ها اظهار داشت: میزان اشتغالی که در بخش تعاون داریم، یک میلیون و ۸۵۱ هزار فرصت شغلی است. سال قبل در بحث اشتغال قرار بود که ۲۳ درصد فراتر از برنامه اشتغالزایی حرکت نماییم یعنی در شش ماهه دوم سال قبل اشتغالزایی ما ۳۰ هزار نفر بوده است.

معاون امور تعاون وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: برای سال جاری عددی که در بخش تعاون هدفگذاری کردیم ۴۵ هزار شغل است که از این تعداد ۲۰ هزار شغل در هفته تعاون در چارچوب افتتاح ۴۵۷ پروژه تعاونی بوجود آمد و مابقی در چارچوب طرح های دیگر تا آخر کار دنبال می شود.

برابر آمارهای موجود ۹ درصد کل اشتغال کشور در اختیار بخش تعاون است در حالیکه ظرفیت ایجاد اشتغال بخش تعاون در کشور کمتر از ۱۵ درصد نیست.

امروزه سازمان های جهانی، توسعه بدون مشارکت عمومی و مردمی را فاقد ارزش و اعتبار می دانند و بر این اساس بیشتر کشورها از نهضت تعاون بعنوان یکی از ابزارهای مهم و مؤثر در امر توسعه استفاده می نمایند.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، باوجود پایین بودن سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی، بنگاههای تعاونی در کشور با اتکا به کارکردهای مثبت و ظرفیت بالای خود نقش بسیار مهمی در توزیع عادلانه درآمد، کاهش فاصله طبقاتی، گسترش مشارکت جمعی و ایجاد اشتغال ارزان ایفا کرده اند.

منبع:

1401/06/21
14:35:26
5.0 / 5
29
تگهای خبر: ابزار , تولید , شركت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی