مسیرساز

انتقاد از عملکرد بانک ها در طرح نهضت ملی مسکن

انتقاد از عملکرد بانک ها در طرح نهضت ملی مسکن

به گزارش مسیرساز با گذشت حدود هشت ماه از آغاز یکی از مهم ترین برنامه های دولت سیزدهم تحت عنوان طرح نهضت ملی مسکن، کارنامه نه چندان قابل قبول بانکها در این حوزه انتقاد کارشناسان و نمایندگان مجلس را به دنبال داشته است.


گزارش ایسنا، حدود هشت ماه از تصویب قانون جهش تولید و تأمین مسکن توسط مجلس شورای اسلامی می گذرد که قرار بود سالیانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به این پروژه اختصاص یابد اما بهارستان نشینان از عملکرد سیستم بانکی در تأمین منابع این طرح رضایت ندارند.
مطابق قانون، بانکها موظفند سالیانه ۲۰ درصد از تسهیلات خویش را به بخش مسکن اختصاص دهند اما سال ۱۳۹۹ از ۱۸۹۸ هزار میلیارد تومان تسهیلاتی که توسط سیستم بانکی پرداخت گردید سهم بخش مسکن ۱۰۴ هزار میلیارد تومان معادل ۵.۵ درصد بود. در حالیکه بنا به قول رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی بخش خدمات که عمدتا غیرمولد است ۷۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده است.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس اخیرا گفته است: اعضای کمیسیون عمران با شیوه فعلی پرداخت تسهیلات به پروژهای طرح نهضت ملی مسکن، تحقق شعار ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در دولت سیزدهم را در هاله ای از ابهام می بینند؛ مگر این که رئیس جمهور با جدیت وارد میدان شده و ناهماهنگی های موجود را رفع کند.
عبدالجلال ایری ضمن اشاره به جلسه روز گذشته کمیسیون عمران با حضور وزیر راه و شهرسازی و رئیس کل بانک مرکزی بیان نمود: در این جلسه درمورد قانون جهش تولید مسکن و نحوه پرداخت تسهیلات ساخت واحدهای مسکونی و رفع ناهماهنگی ها موجود صحبت شد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بر اساس گزارش های عرضه شده در فرایند پرداخت تسهیلات قانون جهش تولید مسکن که بانک مرکزی به بانکهای عامل ابلاغ می کند، بیشترین همکاری را بانک مسکن داشته است؛ اما به صورت کلی در این فرایند مشکلات و ناهماهنگی های گوناگونی وجود داشته که احتیاج به بررسی و حل آنهاست.
وی افزود: متاسفانه گزارش های عرضه شده در مورد نحوه پرداخت تسهیلات بانکی برای ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن برای اغلب نمایندگان عضو کمیسیون عمران قانع کننده نبوده است ازاین رو اعضای کمیسیون با شیوه پرداخت تسهیلات کنونی، تحقق شعار ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در دولت سیزدهم را در ابهام می بینند مگر این که رئیس جمهور با جدیت وارد میدان شده و ناهماهنگی های موجود را رفع کند.
ایری تصریح کرد: بعنوان مثال هم اکنون برای پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی میان بانک مرکزی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بر سر مابه التفاوت سود وام ها اختلاف نظر و ناهماهنگی وجود دارد. ازاین رو مقرر شد وزیر راه و شهرسازی در جلسه اخیر خود در شورایعالی مسکن، تمامی مشکلات مالی و نحوه پرداخت تسهیلات را با بانک مرکزی و وزارت اقتصاد مطرح کرده تا برای حل آن تصمیم گیری شود و سپس با پرداخت تسهیلات روند ساخت واحدهای مسکونی با سرعت ادامه پیدا کند.
باآنکه کارشناسان و نمایندگان مجلس از روند اجرای پروژه جهش تولید و تأمین مسکن رضایت کامل ندارند، دولتی ها اقدامات انجام شده در اجرای این پروژه را فراتر از اهداف برنامه می دانند.
طبق آماری که اواخر فروردین ماه سال جاری توسط محمود محمودزاده ـ معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی عرضه شد ۵۳۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن، ۳۲۱ هزار واحد نهضت ملی مسکن و ۱۰۸ هزار واحد طرح خودمالکی که برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده، در حال اجرا می باشد. دولت وظیفه ی ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال را دارد که در مسکن شهری معادل سالی ۸۰۰ هزار واحد می شود و ۲۰۰ هزار واحد دیگر ساخت مسکن روستایی است؛ حالا از سقف ساخت وساز مسکن شهری هم جلوتر هستیم.1401/02/23
12:24:42
5.0 / 5
215
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی