مسیرساز

جریمه بکارگیری اتباع بدون مجوز افزوده شد

جریمه بکارگیری اتباع بدون مجوز افزوده شد

جریمه بکارگیری شهروندان خارجی بدون مجوز بابت هر روز بکارگیری 696 هزار و 625 تومان اعلام شد؛ این رقم در مقایسه با سال قبل 250 هزار تومان افزایش را نشان میدهد.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، در صورتیکه سال قبل جریمه به کارگیری اتباع بدون مجوز خارجی بابت هر روز اشتغال، ۴۴۲ هزار و ۵۸۰ تومان بود این رقم از طرف اداره کل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای سال جدید، ۶۹۶ هزار و ۶۲۵ تومان اعلام شده و ۲۵۴ هزار تومان نسبت به سال قبل بیشتر شده است.

برابر ماده ۱۲۰ قانون کار، شهروندان خارجی نمی توانند در ایران مشغول بکار شوند مگر آنکه دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و مطابق قوانین و بخشنامه های مربوطه، پروانه کار دریافت کرده باشند.

آنطور که مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت کار گفته تعیین مبلغ جریمه برمبنای مصوبه شورای عالی کار درباب حداقل دستمزد سال ۱۴۰۱ صورت می گیرد.

به گفته وی این میزان جریمه در صورت تکرار تخلف، دو برابر خواهد شد و در صورت استنکاف از پرداخت این جریمه، کارفرما مطابق با ماده ۱۸۱ قانون کار به محاکم قضایی معرفی می شود.

مطابق با بند ج ماده ۱۱ قانون تنظیم قسمتی از درآمدهای دولت، هر کارفرمایی که بصورت بدون مجوز از نیروی کار خارجی استفاده نماید یا در مشاغلی به جز شغل تعیین شده در پروانه کار اقدام نماید، به ۵ برابر حداقل دستمزد برای هر روز اشتغال جریمه می شود.

با توجه به مصوبه شورای عالی کار که حداقل دستمزد روزانه امسال را یک میلیون و ۳۹۳ هزار و ۲۵۰ ریال (۱۳۹ هزار و ۳۲۵ تومان) تعیین کرده است، مبلغ جریمه بابت هر روز اشتغال بدون مجوز اتباع خارجی به میزان پنج برابر حداقل دستمزد روزانه و معادل ۶ میلیون و ۹۶۶ هزار و ۲۵۰ ریال خواهد بود.

در صورت خودداری کارفرمایان از پرداخت جریمه مقرر در این بند، برمبنای ماده (۱۸۱) قانون کار مصوبه ۲۹ آبان ماه ۱۳۶۹ مجمع تشخیص مصلحت نظام تعقیب کیفری به عمل خواهد آمد.

به سبب ماده ۱۸۱ قانون کار بکارگیری شهروندان خارجی فاقد مجوز کار در واحدهای کارگاهی ممنوعست و صراحتا اعلام شده کارفرمایانی که اتباع خارجی بدون مجوز و فاقد پروانه کار یا اتباعی که پروانه کار آنها منقضی شده است را در کاری غیر از آنچه در پروانه کارشان ذکر شده است بپذیرند یا در مواردی که رابطه استخدامی تبعه بیگانه با کارفرما قطع می شود، مراتب را به وزارت کار اعلام نکنند برابر قانون به مجازات حبس از ۹۱ تا ۱۸۰ روز محکوم می شوند.

وزارت کار قبل از این سامانه تلفنی ۰۲۱۶۳۶۹ را جهت ارائه شکایات و گزارش های مردمی درباب اشتغال و بکارگیری نیروهای خارجی بدون مجوز توسط کارفرمایان اعلام نموده بود. این اقدام وزارت کار در امتداد جلب مشارکت مردمی برای صیانت از نیروی کار ایرانی و برخورد با کارفرمایان متخلفی است که در بکارگیری نیروی کار مورد نیاز از اتباع بدون مجوز استفاده می نمایند.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، کارشناسان معتقدند کارفرمایانی که برای فرار از پرداخت حق بیمه و به سبب ارزان بودن نیروی کار خارجی آنها را به خدمت می گیرند، سبب از میان رفتن فرصت های شغلی برای جویندگان کار و نیروهای کار داخلی می شوند و از این طریق کارهای اقتصادی را تحت تاثیر قرار می دهند.
1401/01/15
23:13:46
5.0 / 5
214
تگهای خبر: اتباع , مجوز , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی