مسیرساز

خواسته کارگران حقوق و مزد واقعی و منطقی

خواسته کارگران حقوق و مزد واقعی و منطقی

مقامات کارگری و فعالان حوزه کار ضمن اشاره به افزایش هزینه های سبد معیشت خانوارهای کارگری و رسیدن آن به مرز ۱۱ میلیون تومان در ماه، بر ضرورت افزایش منطقی و واقعی شدن دستمزد سال آینده کارگران تاکید دارند.به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، دومین نشست تخصصی کمیته دستمزد دوشنبه این هفته با حضور شرکای اجتماعی و نمایندگان وزارت خانه های امور اقتصادی و دارایی و صمت برگزار شد؛ این جلسه با عرضه گزارشی از روند اجرای طرح تحقیقاتی با مبحث مزد منطقه ای توسط موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی همراه بود که در اختیار اعضای کمیته قرار گرفت.

موضوع منطقه ای کردن دستمزدها سال قبل از جانب شرکای اجتماعی بخصوص گروه کارفرمایی به جریان افتاد؛ با این استناد که در ماده ۴۱ قانون کار اشاره شده که شورایعالی کار میزان حداقل مزد کارگران برای نقاط مختلف کشور و یا صنایع مختلف را تعیین کند.

بر همین اساس مقرر شد موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی به این مورد ورود و نسبت به آن تحقیق کند اما از آنجائیکه سال قبل زمان کافی جهت بررسی و جمع بندی در این خصوص نبود، ارزیابی این مسئله به سال ۱۴۰۰ موکول شد.

با برگزاری جلسات کمیته دستمزد شورایعالی کار سال جاری مبحث مزد منطقه ای باردیگر از جانب شورایعالی کار ارجاع شد و در دستور کار کمیته مزد قرار گرفت.

کوروش یزدان ـ رئیس کمیته مزد و مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تکیه بر اهمیت مبحث حداقل دستمزد و در نظر داشتن عناصر معیشتی در ابعاد مختلف و دستمزد منطقه ای می گوید: تکمیل و جمع بندی مطالعات در مورد مزد منطقه ای نیازمند همکاری و حمایت هر چه بیشتر تشکل های کارگری و کارفرمایی است.

وی ضمن اشاره به مصوبات دومین جلسه کمیته مزد از ارسال گزارش مطالعات مزد منطقه ای به شورایعالی کار اطلاع داده و می افزاید: با موافقت اعضاء مقرر شد نشست کمیته مزد برای تکمیل مطالعات با حضور نمایندگان تشکل های کارگری وکارفرمایی، کارشناسان وزارت خانه های امور اقتصادی و دارایی و صمت، مرکز پژوهش های مجلس و صاحب نظران تشکیل و پس از جمع بندی نظرات و پیشنهادات اعضاء درمورد مزد منطقه ای، توسط موسسه پژوهش تأمین اجتماعی برای تصمیمات نهایی به شورایعالی کار عرضه شود.

پیش از این محمد رضا تاجیک ـ عضو کمیته دستمزد شورایعالی کار ـ در گفتگو با ایسنا از برگزاری جلسات جداگانه با شرکای اجتماعی جهت بررسی ابعاد مزد منطقه ای اطلاع داده بود.به گفته وی، با عنایت به ازدیاد آمار و اطلاعات جمع آوری شده، در یک جلسه نمی گنجید که به این مباحث بپردازیم بنابراین مقرر شد تا طی روزهای آینده به صورت مجزا جلساتی با شرکای اجتماعی برگزار و خروجی کار در چارچوب گزارشی تهیه و به جلسه بعدی کمیته مزد عرضه شود.

آنطور که نماینده کارگران در شورایعالی کار می گوید گزارش نماینده موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی در مورد مزد منطقه ای مهر تاییدی بر افزایش هزینه های زندگی کارگران است چونکه از فاصله عمیق نمودار تورم و زندگی کارگران حکایت دارد.

هادی ابوی- دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در گفتگو با ایسنا، در ارزیابی منطقه ای شدن دستمزدها می گوید: مهمترین مسئله در بحث مزد منطقه ای این است که ابتدا باید زمینه اشتغال برای افراد را به وجود آوریم تا به واسطه کار بتوانیم برای آنها مزد تعیین نماییم ولی در شرایطی که هنوز بسترهای اشتغال فراهم نیست و کارگران برای تأمین معاش از شهری به شهری دیگر می روند و آمار بیکاری بالاست نمی توانیم به مزد منطقه ای ورود نماییم.

او مزد منطقه ای را به معنای حذف مزد حداقلی ندانست و اظهار داشت: مزد منطقه ای فراتر از مزد حداقلی است و صرفنظر از تعیین حداقل دستمزد مصوب شورایعالی کار برای شهرهایی در نظر گرفته می شود که هزینه های زندگی بیشتر است و امکان اداره زندگی با مزد حداقلی وجود ندارد.

به گفته ابوی، در خیلی از کشورها به شکل پیمانهای دسته جمعی برای گروه خاصی از نیروهای کار دستمزد تعیین می شود و ما هم می توانیم در چارچوب پیمانهای دسته جمعی برای دستمزد صنوف در هر نقطه از کشور تصمیم بگیریم.

پیش از این رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی به ایسنا گفته بود مزد توافقی به منزله از بین بردن حقوق حداقلی کارگر و نیروی کار است و امروز هزینه های زندگی آنقدر سنگین شده که کسی حتی در یک روستای دور افتاده هم حاضر نیست در جایی کار کند که حقوق پایین به او داده شود.

به گزارش مسیرساز به نقل از ایسنا، مقامات کارگری و فعالان حوزه کار ضمن اشاره به افزایش هزینه های سبد معیشت کارگران و رسیدن آن به مرز ۱۱ میلیون تومان در ماه و همینطور عدم مهار تورم و عدم کاهش قیمت خیلی از اقلام و مولفه هایی نظیر مسکن و خوراکی ها بر ضرورت افزایش منطقی و واقعی شدن دستمزد سال آینده کارگران تاکید دارند.

منبع:

1400/09/27
11:29:45
5.0 / 5
296
تگهای خبر: مرز , مسكن , هزینه , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
مسیر ساز
مسیر ساز
masirsaz.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مسیرساز محفوظ است

مسیرساز

حمل و نقل و راهسازی